Biznes

Jak znaleźć odpowiednią działkę?

Zakup odpowiedniej działki często wiąże się z koniecznością sprawdzenia szerokiej oferty dostępnej w tym zakresie. Jednakże pierwszym – i często najważniejszym – krokiem jest tutaj doprecyzowanie, jakiego rodzaju działki szukamy. Zakup działki określonego typu to rozwiązanie mniej czasochłonne niż przekształcanie działek o innym przeznaczeniu.

Jaka działka pod budowę domu?

Jeśli naszym zamiarem jest wybudowanie domu, najlepszym wyborem jest zakup działki budowlanej z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową. W przypadku takiej działki istnieją największe szanse na stosunkowo sprawne uzyskanie odpowiednich pozwoleń – szczególnie, gdy nie ma konieczności ustalania służebności drogi koniecznej itp.

Budowa domu jest możliwa także na działce siedliskowej. Jest ona co prawda przeznaczona pod budowę budynków gospodarczych, jednak w przypadku rolnika nie powinno być większych problemów z budową domu. Inni zainteresowani musieliby w takiej sytuacji wystąpić o odrolnienie działki.

Gdzie o budowę domu nie tak łatwo?

Istnieje możliwość budowy domu także na działkach do tego pierwotnie nieprzeznaczonych, jednak wymaga to odpowiednich przekształceń. Tak może być w przypadku działki rolnej lub leśnej. Należy wtedy złożyć wniosek o odrolnienie lub odlesienie działki. Trzeba jednak przy tym wziąć pod uwagę, że taką działkę trzeba jeszcze pod budowę domu dostosować.

Konieczne jest zadbanie o uzbrojenie działki i odpowiednie przyłącza do mediów. Przed budową koniecznie trzeba też sprawdzić kwestie służebności przesyłu i przejazdu tak, by ewentualnie wnioskować o zmiany w tym zakresie lub też dostosować projekt domu do zaistniałych warunków. Koniecznie trzeba też pamiętać o odległości od sąsiednich działek np. gdy chodzi o las lub też od obiektów znajdujących się na tych działkach.

Działalność zarobkowa a działka

Wszystko zależy tutaj od rodzaju działalności, jaką chcemy prowadzić. Warto rozważyć zakup działki inwestycyjnej, jednakże nie zawsze jest to konieczne. Przykładowo działalność usługową można prowadzić na typowej działce budowlanej, choć najlepiej, gdy dana działka jest oznaczona jako teren zabudowy usługowej. Działki tego typu pozwalają na prowadzenie nieuciążliwej działalności gospodarczej.

Działki inwestycyjne natomiast to najlepszy wybór, a właściwie konieczność, gdy planujemy np. otwarcie fabryki. Są one bowiem przeznaczone na prowadzenie tzw. działalności uciążliwej, która to dotyczy przede wszystkim firm z sektora przemysłowego. Działki inwestycyjne są usytuowane w taki sposób, by z jednej strony ich położenie było dość korzystne dla inwestorów, z drugiej zaś nie było uciążliwe dla osób postronnych.

Wybierając odpowiednią działkę dla planowanej działalności najlepiej – o ile to możliwe – zdecydować się na taką, która w myśl miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest w tym celu przeznaczona. Pozwala to oszczędzić nam sporo czasu, ale także pieniędzy. Zdecydowanie łatwiej i szybciej jest bowiem postawić dom na działce budowlanej, niż decydować się np. na przekształcenie działki lub działek inwestycyjnych.