Ciekawe

Jak udowodnić porysowanie auta? Podpowiadamy!

Twój samochód może zostać uszkodzony w niemal każdym momencie – podczas jazdy po mieście, podczas postoju, na parkingu pod galerią handlową czy na własnym osiedlu. Niestety, w większości przypadków nie jesteśmy w stanie sprawdzić, kogo „dziełem” są zarysowania na karoserii. Jak udowodnić porysowanie auta, kiedy nie byłeś przy zdarzeniu? Sprawdź!

Kolizja drogowa

Jeśli inny kierowca uszkodził karoserię Twojego wozu podczas jazdy, możesz w prosty sposób rozwiązać problematyczną sytuację. Jeśli kierowca przyznaje się do winy, należy spisać protokół ze zdarzenia, w którym zawrzesz najważniejsze informacje – datę, godzinę i dokładne okoliczności zdarzenia, opis szkody (wraz ze zdjęciami), dane obu kierowców i numer polisy sprawcy. Na podstawie sporządzonego dokumentu możesz ubiegać się o odszkodowanie w firmie, w której ubezpieczona jest winna strona. Jeśli sprawca nie chce wziąć odpowiedzialności za swoje czyny, należy wezwać policję.

Sprawdzamy, jak udowodnić porysowanie auta

Sytuacja nieco komplikuje się, kiedy szkoda powstała wtedy, kiedy nie przebywałeś w pobliżu swojego samochodu. Jak udowodnić porysowanie auta w takiej sytuacji? Ustalenie sprawcy zacznij od rozmowy z osobami znajdującymi się  w pobliżu (kierowcami krzątającymi się po parkingu, sąsiadami). Prawdopodobne jest, że któraś z nich widziała winnego i udzieli Ci cennych informacji. Jeśli samodzielne poszukiwania nie przyniosą efektu, konieczne jest wezwanie policji. Funkcjonariusze mogą poprosić o dostęp do nagrań z monitoringu, jeśli w pobliżu zamontowane były kamery.

AC dla większej pewności

Aby nie narażać się na niepotrzebny stres i koszty, warto poszerzyć podstawową polisę o ubezpieczenie AC. Nierzadko ubezpieczyciele wypłacają rekompensatę nawet wtedy, kiedy sprawca szkody jest nieznany.