Biznes

Jak przygotować się do spotkania z adwokatem?

Spotkanie z adwokatem, dla niektórych ludzi może wiązać się z niemałym stresem. Świadomość, iż od jego pomocy może zależeć wynik naszej sprawy, powoduje że chcemy na spotkaniu z nim wypaść jak najlepiej. Aby nasze spotkanie było produktywne często warto już na kilka dni przed planowaną wizytą w kancelarii adwokackiej zadbać o dobre przygotowanie.

Sprecyzuj swoje cele i oczekiwania

Po pierwsze, zastanów się jakie są Twoje cele i oczekiwania. Ustal czego dokładnie potrzebujesz od adwokata. Chcesz aby udzielił Ci jedynie porady prawnej a może chcesz żeby prowadził Twoją sprawę od początku do końca i reprezentował Cię przed sądem lub organem administracyjnym? Im precyzyjniej określimy swoje potrzeby tym szybciej adwokat będzie w stanie ustalić jak nam pomóc.

Precyzując swoje oczekiwania, powinniśmy jasno wskazać jaki efekt końcowy sprawy nas interesuje. Dla przykładu w sprawach rozwodowych adwokat będzie dopytywał z czyjej winy ma być orzeczony rozwód, czy chcemy żądać alimentów od małżonka albo w jaki sposób chcemy podzielić się opieką nad dzieckiem. Zastanów się zatem co chcesz osiągnąć.

Zastanów się nad formą kontaktu z adwokatem

Określ w jaki sposób chcesz się komunikować z adwokatem. W drobnych sprawach nie ma konieczności spotykania się za każdym razem z adwokatem „twarzą w twarz”. Dla przykładu wielu prawników oferuje swoim klientom możliwość udzielenia porady prawnej online. To dobre rozwiązanie szczególnie dla osób  starszych lub mieszkających w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do adwokata jest utrudniony. Kontaktując się z adwokatem przez telefon czy Skype możemy często uzyskać te same efekty, nie tracąc przy tym swojego cennego czasu.

Ustal fakty i przygotuj dokumenty

Bardzo ważne aby adwokat dogłębnie poznał naszą sprawę i ustalił stan faktyczny. W tym celu powinniśmy przypomnieć sobie wszystkie fakty i skompletować niezbędne materiały i dokumenty. Udając się na spotkanie z adwokatem powinniśmy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty związane z problemem, który chcemy z nim omawiać. Jeśli nie jesteśmy pewni jakie dokumenty zabrać, warto przed spotkanie zadzwonić do kancelarii i o to dopytać.

Wielu adwokatów zamieszcza również na swojej stronie internetowej specjalne listy dokumentów wymaganych dla określonych typów spraw. I tak w przypadku sprawy spadkowej będzie to np. testament czy akt zgonu podczas gdy w przypadku windykacji należności będą to nieopłacone faktury czy korespondencja prowadzona z nierzetelnym kontrahentem.

Zdecyduj o formie rozliczenia

Podczas ustalania terminu spotkania z adwokatem, powinniśmy również ustalić jakie formy płatności są akceptowane w danej kancelarii adwokackiej. Często adwokaci oferują swoim klientom różne sposoby rozliczania wynagrodzenia w zależności od charakteru sprawy. Dla przykładu jeśli jesteśmy przedsiębiorcą i chcemy zatrudnić prawnika to powinniśmy się przygotować na stałe miesięczne wynagrodzenie adwokata, uzależnione od ilości godzin przeznaczonych na obsługę prawną naszej firmy. Wówczas wynagrodzenie to ma charakter ryczałtowy.

Często można się spotkać z sytuacją gdy wynagrodzenie adwokata uzależnione jest od dokonania określonej czynności – np. sporządzenia pozwu, zazwyczaj jego wysokość jest ustalana indywidualnie z klientem. Podczas spotkania z adwokatem warto dokładnie dopytać jakie będą koszty prowadzenia naszej indywidualnej sprawy, aby mieć pewność że będzie nas na nią stać.

Przygotuj listę pytań

Przygotowując się do spotkania z adwokatem warto również przygotować listę pytań, na które chcemy uzyskać odpowiedź podczas spotkania. Na przykład, nasze pytanie może dotyczyć tego, jakie działania prawne powinny być podjęte w naszej sprawie lub jakiego wyniku możemy oczekiwać. Pamiętaj: jeśli czegoś nie rozumiesz to pytaj – nie bój się.

Mamy nadzieję, że niniejszy wpis okaże się pomocny i pozwoli Wam lepiej zorientować się, co może być przydatne na spotkaniu z adwokatem i jak się do takiego spotkania przygotować.

Tekst powstał przy współpracy z adwokatem Pawłem Szajdakiem, prowadzącym samodzielną Kancelarię adwokacką w Lędzinach.

www.adwokat-szajdak.pl