Ciekawe

Jak przetrwać letnie upały?

Lato to najbardziej wyczekiwana, wbrew pozorom nie tylko przez dzieci, pora roku. Po mroźnej zimie i wiosennych mgłach, żar lejący się z nieba wydaje się być zbawienny. W końcu udowodniono, że słońce wpływa pozytywnie na nasze nastawienie do świata, a przy okazji gwarantuje piękną opaleniznę. Nadmierny upał może jednak mieć też swoje konsekwencje.

Dla kogo upały mogą być groźne?

Dorośli, zdrowi ludzie w zasadzie mogą nie obawiać się negatywnych skutków upałów. Mogą liczyć się z uczuciem dyskomfortu, które jednak można zwalczyć prostymi sposobami np. ubierając się odpowiednio i pijąc schłodzone napoje np. granity lub sorbety. Na udar cieplny najbardziej narażone są delikatne organizmy dzieci i osób starszych oraz chorujący na choroby przewlekłe. Wówczas dojść może do sytuacji niebezpiecznej dla zdrowia. W tym przypadku warto połączyć zasady bezpiecznego ubioru i schładzania organizmu z ograniczeniem przebywania na przestrzeniach otwartych w godzinach okołopołudniowych, gdy słońce grzeje najmocniej.

Jak radzić sobie w upały?

Pierwszą widoczną oznaką nadchodzącego lata są opustoszałe półki z wentylatorami w sklepach. Warto też pamiętać o odpowiednim wietrzeniu domów. Okna warto otwierać wczesnym rankiem, gdy powietrze jest jeszcze nienagrzane oraz na noc. Otwarte okna w ciągu upalnego dnia spowodują wtłoczenie do pomieszczenia gorącego powietrza. Należy również zadbać o własny organizm i zapewnić mu optymalne warunki, by nie dopuścić do przegrzania. Przebywając na otwartej przestrzeni warto pamiętać o odpowiednim stroju – luźnym, przewiewnym, z naturalnych materiałów. Koniecznie trzeba też chronić głowę. Moda letnia oferuje obecnie tak szeroki wachlarz nakryć głowy, że z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Kolejną praktyczną wskazówką jest schładzanie ciała. O ile w domu można po prostu wziąć chłodny prysznic, to przebywając na dworze trzeba zadbać o to w inny sposób. Jedną z ciekawych propozycji są granity napoje, które latem coraz częściej spotkać można w każdym, nawet najmniejszym mieście. Te lodowe sorbety wyróżniają się tym, że nie tylko skutecznie schładzają, ale również nawadniają organizm.

Pozytywne nastawienie

Najważniejszą zasadą, która sprawi, że lato w dalszym ciągu będzie najbardziej wyczekiwaną przez nas porą roku, jest pozytywne nastawienie i odpowiednie przygotowanie. Zastosowanie wskazanych tu kilku zasad poprawi nasz komfort i ograniczy złe samopoczucie. Warto zatem przypomnieć – wentylatory, nakrycia głowy, granity napoje i koniecznie kremy z odpowiednim filtrem.