Jak prawidłowo naostrzyć frezy tarczowe?
Wszystkie frezy tarczowe co pewien czas wymagają precyzyjnego ostrzenia, aby przywrócić odpowiednie właściwości poszczególnym krawędziom tnącym. Ostrzenie frez tarczowych musi spełniać kilka kluczowych warunków, aby było wykonane prawidłowo i co najważniejsze bezpiecznie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak powinno wyglądać profesjonalne ostrzenie frez.
Co warto wiedzieć o ostrzeniu frez?
Systematyczne ostrzenie frez tarczowych to najprostszy i najszybszy sposób, aby znacząco wydłużyć ich żywotność. Tępe ostrza niestety nie nadają się nawet do bardzo prostych prac. Do prawidłowego ostrzenia niezbędne są odpowiednie ściernice i specjalne automaty ostrzące, które całą pracę wykonają za nas. Osoby, które nie czują się a siłach, aby samodzielnie naostrzyć frezy tarczowe, powinny jak najszybciej poszukać profesjonalnej firmy, która oferuje tego typu usługi.
W przypadku ostrzenia węglika, frezy należy ostrzyć od czoła ostrza i od tyłu ostrza. Warto wspomnieć także i o tym, że ostrzenie należy przeprowadzać w stosunku 1:3 (jeden od natarcia i 3 od przyłożenia). Korzystając z takiej techniki ostrzenia frezy tarczowe mogą dotrwać nawet do kilkunastu ostrzeń.
Najczęściej popełniane błędy
Ostrzenie frezów tarczowych wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka, dlatego też podczas ostrzenia można popełnić bardzo wiele błędów. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że dużym błędem jest rezygnacja z ostrzenia na mokro, które zapewnia zdecydowanie lepsze parametry. Bardzo wiele osób korzysta wyłącznie z profesjonalnych ściernic i zapomina o alternatywnych rozwiązaniach.
Warto wspomnieć również i o tym, że niektóre parki maszynowe uniemożliwiają ostrzenie od czoła i natarcia. W wielu sytuacjach spowodowane jest to oczywiście skróceniem czasu ostrzenia. Jak łatwo się domyślić rezygnacje z jednej operacji znacząco skraca cały proces ostrzenia. Warto poszukać rzetelnej firmy, która profesjonalne podchodzi do swojej pracy. Osoby, które wybierają szybkie ostrzenie muszą liczyć się z tym, że nawet 3 razy częściej będą musiały zmieniać stare frezy tarczowe na nowe. Ważne jest również to, aby frezy przechowywać w odpowiednich warunkach.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid