Motoryzacja

Jak dokonywać pomiarów testerem grubości lakieru?

Do kupna auta należy dobrze się przygotować, obowiązkowym wyposażeniem jest dobry tester lakieru. Bez niego lepiej nie warto przymierzać się do zakupu.

Jak dobrze wykonać pomiar czujnikiem lakieru?

Przede wszystkim należy wyposażyć się w miernik. Można zakupić dynamometryczny, którego cena zaczyna się od około 20 zł lub elektroniczny już za około 200 zł. Różnią się one przede wszystkim dokładnością, a także możliwościami. Miernik lakieru elektroniczny oprócz na stali samochodowej, pomiaru może dokonać na aluminium i tworzywie sztucznym.

Jak dokonywać pomiarów testerem grubości lakieru?

Jeśli tester grubości lakieru został już zakupiony, powinno się postąpić według następującego schematu:

• Badana powierzchnia powinna zostać odpowiednio przygotowana. Musi zostać wcześniej wyczyszczona, tak aby nie znajdowały się na niej żadne zabrudzenia. Mogą one negatywnie wpłynąć na wynik badań.

• W przypadku testera elektronicznego należy dokonać wcześniej kalibracji. W zestawie powinna być do tego dołączona płytka. Należy wykonać ją najlepiej zawsze przed badaniem, szczególnie gdy tester był długo nieużywany lub gdy pomiaru dokonuje się zimą, a temperatura, w której przebywał, znacznie różni się od tej przy badaniach.

• Jeśli miernik posiada dodatkowe funkcje, należy pamiętać, aby je włączyć. Wszystko może się przydać.

• Teraz można już dokonać pomiarów. Robimy je na płaskiej, oczyszczonej powierzchni. Najlepiej, aby dokonać ich w jak największej ilości miejsc. Bardzo ważne jest, aby przykładowo robiąc badanie na przednich prawych drzwiach, zrobić je także na przeciwległych. Jeśli różnica wynosi ponad 30um można podejrzewać, że auto było lakierowane.

• Ostatnim punktem będzie ostrzeżenie. Pamiętaj, że sprzedawcy zależy na tym, aby sprzedać auto. Trafią się zarówno uczciwi sprzedawcy oraz tacy, którzy mogą często oszukiwać. Zawsze lepiej jest dla pewności zabezpieczyć się w miernik.

Jeśli badania zostały dobrze wykonane i nie ma do nich żadnych zarzutów, można dokonywać zakupu, oczywiście o ile spełnia resztę wymagań kupującego. Nie warto ryzykować jazdy autem po przejściach, może to być bardzo niebezpieczne.

Producent testerów lakieru – Prodig – Tech