Ilu drożne zawory rozdzielające?
Już na samym początku warto sobie uświadomić, że obecnie instalacje pneumatyczne są powszechnie wykorzystywane nie tylko w przemyśle ciężkim, ale również w przypadku znacznie bardziej „domowych” i codziennych instalacji. Czym są zawory rozdzielające i co warto o nich wiedzieć?
Pneumatyka – nie tylko proste instalacje!
Pomimo tego, że w większości instalacje pneumatyczne kojarzą się nam z prostymi instalacjami, które sterowane są ciśnieniem powietrza i mogą działać w zależności od tego ciśnienia, to jednak właśnie zawory rozdzielające pozwalają nam na budowanie i wykorzystywanie znacznie bardziej zaawansowanych instalacji pneumatycznych. Wbrew pozorom nie można tutaj wskazywać ogólnych założeń tego typu instalacji, gdy wszystko zależy od określonych wymogów i potrzeb – zawory rozdzielające mogą pomóc nam modyfikować wielkość przepływu na konkretne odnogi instalacji, jak również całkowicie zamykać lub otwierać dane drogi. Wszystko to sprawia, że dzięki zaworom rozdzielającym możliwe jest dopasowanie instalacji pneumatycznej niemal do każdego urządzenia – zarówno jako zasilania odbiorników, jak i tworzenie samych układów sterowania.
Ile dróg mają zawory rozdzielające?
Jakie jednak zawory rozdzielające są najlepsze? Ilu drożne? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż na rynku znajdziemy zarówno zawory 2-drożne, jak i zawory 5-cio drożne. Wybór konkretnego zaworu rozdzielającego powinien być zdeterminowany przede wszystkim naszymi potrzebami i wymaganiami konkretnej instalacji pneumatycznej. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że im zawór bardziej skomplikowany bądź mniej standardowy, tym jego cena jest wyższa. W przypadku konieczności zastosowania zaworów produkowanych „na zamówienie” warto rozważyć opcję przeprojektowania instalacji na wykorzystanie kilku zaworów standardowych w miejsce tego jednego.
Jak sterować zaworami?
W przypadku zaworów rozdzielających kluczową rolę odgrywa również sposób ich sterowania, który może być realizowany przez wewnętrzny suwak, grzybek czy nawet płytkę rozdzielającą. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie zawory rozdzielające dadzą nam możliwość całkowitego odcięcia i zamknięcia wszystkich dróg, a ich rola polegać będzie mogła jedynie na modyfikacji wielkości przepływu.
Podsumowując, zawory rozdzielające są niezwykle ważnymi elementami każdej instalacji pneumatycznej i warto dokładnie rozważyć kwestie dotyczące ich stosowania już na etapie projektowania instalacji pneumatycznej.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP