Technologia

Faks i jego funkcje dodatkowe.

Coraz częściej, zarówno w naszych domach, jak i biurach, używamy urządzeń wielofunkcyjnych. Jednym z nich jest komputer – najbardziej wszechstronne urządzenie biurowe, obecnie niemożliwe do zastąpienia. Pozostałe urządzenia także rzadko posiadają obecnie tylko jedną funkcję.

Dlaczego używamy urządzeń wielofunkcyjnych?

Powodów, dla których istnieje zapotrzebowanie na urządzenia wielofunkcyjne jest kilka:
– cena – cena zakupu urządzenia wielofunkcyjnego jest dużo niższa niż koszt zakupu dwóch czy trzech urządzeń oddzielnie; także koszt materiałów eksploatacyjnych, takich jak folie do faksów ponosimy tylko jeden raz, jeśli może z nich korzystać urządzenie stanowiące faks i drukarkę zarazem,
– oszczędność miejsca – fakt, że urządzenia wielofunkcyjne są dość duże, ale i tak zajmują mniej miejsca niż dwa czy trzy pojedyncze.

Jakie funkcje mają urządzenia wielofunkcyjne?

Niejednokrotnie stanowią one połączenie wielu urządzeń takich jak:
– drukarka,
– faks,
– skaner,
– kserokopiarka.
Co ciekawe, urządzenia takie są produkowane nie tylko jako sprzęt dla biur. Można sobie takie sprawić także do domu. Pełni ono wówczas rolę drukarki, skanera i kserokopiarki, a jego wymiary pozwalają ustawić je bez problemu na biurku obok komputera.
Materiałami eksploatacyjnymi w takich urządzeniach tradycyjnie pozostają:
– papier,
– folie do faksów, tonery i tusze – w zależności od rozwiązań zastosowanych w urządzeniu.

Funkcje dodatkowe

Zawsze można coś dodatkowo ulepszyć, dołożyć do starego urządzenia nowe akcesoria czy funkcje. To podstawa postępu, która pozwala nam stale ułatwiać sobie życie i usprawnia poruszanie się wśród setek sprzętów. Ten proces nie ominął także naszych urządzeń biurowych, które bywają wyposażone w:
– książkę telefoniczną – pozwala na łatwy i szybki dostęp do bazy telefonów naszych kontrahentów. Ponieważ jest zapisana w pamięci urządzenia, nie musimy nosić jej ze sobą ani też zapisywać na innych urządzeniach,
– wejście USB – wyposażenie urządzenia w port USB umożliwia jego użytkownikom wydrukowanie lub przesłanie plików znajdujących się na dysku zewnętrznym, np. pendrive. Dzięki temu nie musimy drukować dokumentów po to by skanować je lub skopiować celem wysłania. Pozwala to zaoszczędzić sporo papieru i czasu,
– możliwość druku wielkoformatowego – standardowa wielkość kartki formatu A4 to 210 mm x 297 mm. Jeśli jednak planujemy prezentację z użyciem kolorowych wykresów na planszach, wówczas warto dane wydrukować w formacie większym, aby były dobrze widoczne na sali konferencyjnej. Format taki to A3 o wymiarach 297 mm x 420 mm,
– podajnik papieru – możemy w nim umieścić nawet 500 kartek papieru, co pozwala uniknąć ciągłego dokładania nowych jego partii.

Zintegrowane wkłady

Najnowocześniejsze laserowe urządzenia wielofunkcyjne posiadają zintegrowane wkłady zawierające w sobie toner, bęben i jednostkę czyszczącą. Pozwala to zoptymalizować koszty eksploatacyjne, ponieważ nie musimy kupować oddzielnie każdej części, niepotrzebne nam także akcesoria takie jak folie do faksów. Takie rozwiązanie jest także bardziej niezawodne niż tradycyjne, więc ryzyko awarii i kosztów związanych z nią jest minimalne. Niestraszne nam też przestoje w pracy urządzenia i związana z nimi dezorganizacja funkcjonowania biura.

Producenci sprzętu biurowego robią co mogą, by ułatwić nam pracę, uczynić ją szybszą, wydajniejszą i bardziej komfortową. Jeśli tylko potrzebujemy takiego urządzenia, a naszą firmę stać na zakup, warto zaopatrzyć się w sprzęt najnowszej generacji, z wieloma funkcjami dodatkowymi. Na pewno nie zawiedziemy się na nim.