Dom i Wnętrze

Elegancja wnętrzarska – czym jest?

Czym jest elegancja wnętrzarska? To wartość, która stanowi efekt estetycznych wyzwań i realizacji, których podejmują się projektanci, ale też osoby niezwiązane zawodowo ze stylizowaniem pomieszczeń. Elegancja charakteryzuje często miejsca, które powstawały bez planu, które tworzyły się jakby same, stopniowo i w czasie, poprzez kolejne zmiany wprowadzane przez właściciela.

Element i całość

Kompozycję można przemyśleć wcześniej i nawet ją unaocznić w postaci realistycznej wizualizacji komputerowej. Jeśli zmieniamy wnętrze od podstaw, to projekty, które mamy w głowach, warto zobaczyć na komputerze. Pomaga to także wtedy, gdy urządzamy wszystkie wnętrza lub je odnawiamy.

Zobaczymy wówczas to, jak drobny element taki jak wieszak do przedpokoju współtworzy całość. Dowiemy się, jaka kompozycja kolorystyczna jest najlepsza dla danej przestrzeni i dla naszego samopoczucia. Przewidzimy, czy lepsze będą meble skandynawskie czy na przykład totalnie awangardowe.

Wyczucie formy i treści

Elegancji można się poniekąd nauczyć, ale w dużej mierze wynika ona z pewnego rodzaju wyczucia plastycznego. Kiedy mamy świadomość tego, co do siebie pasuje, a co powinno znajdować się daleko od siebie albo wcale nie może pojawiać się w swoim towarzystwie.

Kiedy potrafimy powiedzieć: stop. Gdy – mniej znaczy lepiej. Gdy unikamy przesady i dążenia do oryginalności za wszelką cenę. Wnętrza, które tworzymy, nie tylko od podstaw, ale poprzez najdrobniejsze aranżacje, świadczą o nas samych i o naszym podejściu do życia.

Umiar i harmonia

Podstawą elegancji wnętrzarskiej wcale nie są drogie przedmioty, ale umiar i harmonia. Dopasowanie rzeczy do siebie nawzajem i do danego miejsca. Jeśli już opanowaliśmy tę sztukę, wówczas możemy sobie pozwolić na bardziej ryzykowne i kontrastowe zestawienia.