Dwuteowniki i inne kształtowniki – do czego są potrzebne i jak je wybierać?
Różnokształtne kształtowniki są dziś niezbędnymi elementami konstrukcyjnymi, z których budowlańcy korzystają podczas trudnych prac budowlanych, jak i podczas drobnych prac wykończeniowych. Zastosowanie dwuteowników, teowników i innych rodzajów stalowych kształtowników zdaje się być bardzo szerokie.
Montaż najlżejszych elementów
Z dwuteowników czy też ceowników korzysta się zawsze wtedy, kiedy pojawia się konieczność instalacji elementów charakteryzujących się niewielką wagą. Podczas prac budowlanych znajdują więc one zastosowanie zawsze wtedy, kiedy przykładowo przychodzi czas na postawienie ściany działowej. W zasadzie tylko tego typu ściany mogą zostać zamontowane na dwuteownikach, czy innych profilach, gdyż są one najlżejsze.
Ponadto, popularne i modne dziś sufity podwieszane wykorzystują jako elementy podtrzymujące przeróżnego rodzaju kształtowniki. Jeśli zaś chodzi o stosunkowo drobne prace wykończeniowe, dwuteowniki i inne profile wykorzystywane są do montażu takich elementów niezbędnych w każdym pomieszczeniu mieszkalnym jak drzwi i okna.
Cechy profili a ich zastosowanie
Warto zauważyć, że często wybiera się dwuteowniki czy ceowniki ze względu na konkretne cechy jakie one posiadają. Przykładowo, często konieczne jest postawienie ściany, która będzie nieprzepuszczalna dla wszelkich dźwięków. W takiej sytuacji szuka się dwuteowników, które cechują się wyjątkowo wysokimi parametrami akustycznymi.
W innych przypadkach natomiast zwraca się szczególną uwagę na to, aby w pomieszczeniu łatwo było zachować ciepło. Potrzebna jest wtedy konstrukcja, która zapewnia termoizolację. Rzecz w tym, aby nie dopuścić do uciekania ciepłego powietrza, jak i powstrzymać powietrze z zewnątrz przed ochładzaniem wnętrza.
Charakterystyka dwuteowników
Generalnie, trudno określić dokładną charakteryzację dwuteowników, gdyż różnią się one między sobą, często bardzo znacząco czy to pod względem długości, grubości, czy też kwestii bardzo istotnej ,a mianowicie typu stali ,z jakiej są wykonane. Tym samym różnią się również pod względem zastosowania Cechą je łącząca jest natomiast ich kształt, który też odpowiedzialny jest za nazewnictwo tej grupy kształtowników.
Jeśli chodzi o kształt dwuteowników o którym mowa, jest to coś przypominającego połączenie dwóch liter T, z czego dolna litera odwrócona jest o 180 stopni. Z racji ich kształtu nazwa tych elementów konstrukcyjnych to właśnie dwuteowniki.
Artykuł powstał we współpracy z EuroMixStal