Biznes

Co trzeba wiedzieć o siłownikach pneumatycznych?

Powietrze jest nam niezbędne, abyśmy w ogóle mogli żyć, gdyż bez niego nie jesteśmy w stanie oddychać. Nie każdy jednak wie o tym, że wykorzystywane jest również do tego, aby na wiele innych sposobów ułatwiać nam życie. Przykładem jest zastosowanie powietrza w siłownikach pneumatycznych.

Co to takiego?

Siłowniki pneumatyczne to elementy konstrukcyjne, które są montowane w niezliczonej wręcz ilości narzędzi, maszyn, mebli i wielu innych rzeczach. Sprawiają one, że możliwe jest wykonywanie czynności, których człowiek samodzielnie nie jest w stanie wykonać czy to z braku odpowiedniej siły, czy też z niewystarczającej dokładności w swoim działaniu.

Najbardziej zadziwiające jest to, na jakiej zasadzie działają siłowniki. Zdawać by się mogło, że skoro pozwalają one na wykonywanie tak trudnych czynności muszą być napędzane prądem. Jednakże są one napędzane najzwyklejszym powietrzem. Jest to możliwe, gdyż jak wykazały wieloletnie badania nad pneumatyką, stężone powietrze jak i inne stężone gazy, da się w dosyć łatwy sposób przemienić na energię.

Dobre dla środowiska

Rozwój techniki generalnie przyczynił się do znacznie większego zanieczyszczenia powietrza. Większość zakładów przemysłowych, które wykorzystują ciężkie maszyny wypuszcza wiele trujących wręcz oparów do środowiska. Ponadto, wiele tych maszyn pracuje na prąd. Podczas jego wytwarzania natomiast często emitowane są do środowiska duże ilości zanieczyszczeń.

Pneumatyka jednak pozwala na wykonywanie trudnych czynności bez emitowania jakichkolwiek oparów z maszyn oraz bez konieczności zużywania prądu. Oczywiście, siłowniki pneumatyczne są również montowane w maszynach, które działają na prąd. Samo jednak działanie siłowników pneumatycznych nie wymaga podłączania urządzenia do gniazdka.

Czy jakość jest ważna?

Jak już ustaliliśmy ,siłowniki pneumatyczne nie są elementami konstrukcyjnymi, które należałoby uznać za jakieś szczególnie skomplikowane. Czy oznacza to jednak, że wybierając siłowniki można nie zwracać w ogóle uwagi na jakość ich wykonania? Niewątpliwie, jakość w przypadku siłowników pneumatycznych jest niezwykle ważna.

Nawet tak proste konstrukcje jak siłowniki mogą ulec awarii, jeśli nie są solidnie wykonane. W takim przypadku, narażamy się na niepotrzebne koszty związane z zakupem nowego sprzętu. Ponadto, awaria w niektórych przypadkach może być również niebezpieczna, np. w przypadku siłowników montowanych w jakiś ciężkich maszynach.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP