Technologia

Dachy z blach trapezowych

Chociaż blachy trapezowe można zastosować przy wielu różnych konstrukcjach, najlepiej nadają się do krycia dachów. W tej roli materiał ten wydaje się w wielu przypadkach wręcz niezastąpiony.

Jakie dachy kryć blachą?


Wystarczy przyjrzeć się dachom budynków przemysłowych, by stwierdzić jak wiele z nich krytych jest właśnie tego rodzaju powłoką. Blacha trapezowa idealnie nadaje się do krycia właśnie takich budowli. Dotyczy to przede wszystkim powierzchni wielkogabarytowych, zarówno tych typowych, jak i zupełnie niestandardowych. Dzięki swoim właściwościom blacha ta, o ile jest dobrze zakonserwowana, jest rozwiązaniem optymalnym ze względu na wytrzymałość i odporność na warunki.
Uniwersalny charakter tego materiału sprawia, że idealnie nadaje się on zarówno do tradycyjnych, prostych hal produkcyjnych, jak i do bogatych w formie nowoczesnych budynków, tworzonych według najnowszych standardów światowej architektury.

Wielkość profilu


Jak powszechnie wiadomo blacha trapezowa produkowana jest w wielu rozmaitych kształtach. Wybór odpowiedniego kształtu, który dobrze sprawdzi się na dach budynku przemysłowego nie jest sprawą oczywistą. Wiele zależy od wielkości powierzchni, ale również od kąta spadku.
Przy minimalnym spadku (zgodnie z normami dla tego rodzaju pokrycia jest to 7%) zaleca się zazwyczaj stosowanie blach o wyższych profilach. Jeżeli spadek będzie nieco większy, profil może być relatywnie mniejszy.

Nie tylko w przemyśle


Oczywiście blachy trapezowe możemy stosować jako powierzchnię na pokrycie dachów nie tylko w budynkach przemysłowych. W przypadku gdy służy ona do krycia dachów budynków mieszkalnych, trzeba bardzo dobrze zadbać o wcześniejsze przygotowanie do instalacji płyt.
Blachy bywają często stosowane do pokrycia już istniejących poszyć. Należy jednak wówczas najpierw uszczelnić starą powłokę, a dopiero później kłaść nowe zadaszenie. Na dodatek powinno ono być wykonane na dodatkowym ruszcie drewnianym, który utrzyma całą blaszaną konstrukcję. Może to być prosty system łat i kontrłat.

Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal