Ciekawe

Czy okna mogą zmatowieć? Obalamy mity

Szyby okienne produkowane są w taki sposób, że matowieć nie powinny ale przy odrobinie ich zaniedbania i dużej ingerencji czynników zewnętrznych może się zdarzyć, że nabiorą nieprzyjemnej warstwy brudu, która wniknie w ich strukturę. Wtedy, aby je oczyścić będziemy musieli polerować, bo może się okazać, że po samym myciu będą zmatowione.

Matowe okna i co dalej?

Tego typu skutki widać najbardziej w opuszczonych budynkach, ale można na nie napotkać również w funkcjonujących fabrykach, magazynach, czy składach

Przestrzegamy również przed zmatowieniem w przypadku, gdy nie będzie się prowadziło regularnego mycia i czyszczenia okien Jest to szczególnie groźne dla okien na wysokości, które trudno jest umyć albo uznamy, że są mało widoczne z zewnątrz i nie warto się nam o nie troszczyć.

Problem pojawia się gdy osoby użytkujące budynek nie będą już widziały świata od środka.

Takie okno radykalnie zmienia atmosferę pokoju przy hali. Praktycznie zatraca wszystkie swoje funkcje oprócz nieprzepuszczania wody i wiatru.

Szyby, jako bardzo równe powierzchnie po zabrudzeniu stanowią też świetne podłoże dla mchów i porostów. Rozprzestrzeniają się one po elewacji budynku bardzo szybko. Jest to główny, powód dla którego trzeba chronić okna i regularnie je czyścić.

Przywrócenie dawnej świetności oknom

Na matowe okna jest kilka sposobów – po pierwsze należy je oczyścić z brudu – ręcznie lub mechanicznie. Największe efekty w dużej skali daje mechaniczne czyszczenie. Następnie myję się te okna i poddaje polerowaniu. W efekcie warstwa matowa schodzi ale efekt nie jest zadowalający, bo nadal pozostaje ślad, który zmniejsza widoczność. Lekarstwem będzie wielokrotne polerowanie i dlatego wiele osób decyduję się na wymianę okien.

Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej nie doprowadzać do matowienia okien gdyż przywrócenie ich dawnej świetności jest bardzo kosztowne. Łatwiej już je wymienić na nowe. Polecamy tu skorzystać z usług regularnego czyszczenia okien, które oferuje wiele firm czyszczących. Jedną z nich jest firma SCO CLEAN UP, której ofertę znajdziemy na stronie: http://sco-cleanup.pl/