Czasu nie da się zatrzymać, ale…
Ludzie żyją coraz dłużej, ale niekoniecznie zdrowiej. Choroby wieku podeszłego mogą mocno utrudniać codzienną egzystencję. Jednocześnie wielu seniorów pozostaje bardzo aktywnych i nie poddaje się pewnym ograniczeniom związanym z wiekiem i stanem zdrowia.
Młodym i zdrowym być…
Pewnie niejeden senior tak myśli, ale czasu się nie zatrzyma. Owszem, niektórzy trzymają się dziarsko i nie przejmują zbytnio tym, że sprawność trochę mniejsza, słuch i wzrok się pogorszył, a do uciekającego tramwaju raczej ciężko dobiec. Warto na pewno wspierać aktywność seniorów, wręcz mobilizować ich do działania, jeżeli siły jeszcze na to pozwalają.
Zdrowie seniora w dużym stopniu zależy od tego, czy osoba starsza ma się czym zająć. Najgorsza jest nuda i samotność. W takiej sytuacji automatycznie rodzą się czarne myśli, a wiadomo, że psychika ma ogromny wpływ na samopoczucie fizyczne. Jeżeli senior jest w formie, to po prostu warto jakoś zorganizować mu czas albo zmobilizować go podejmowania różnego rodzaju aktywności. Istnieją osiedlowe kluby seniora, w których gromadzą się osoby starsze, rozmawiają ze sobą i wspominają dawne czasy. Jednocześnie wzajemnie wspierają w trudnych chwilach starości i co ważne, organizują różnego rodzaju koncerty czy spotkania z interesującymi ludźmi, aby seniorzy mogli nadal rozwijać się intelektualnie. W klubie seniora można również zagrać w karty lub w szachy.
Wielu starszych ludzi chętnie też sięga po nowoczesne technologie i korzysta z komputera oraz internetu. Na pewno warto poświecić im chwilkę i pokazać przydatne programy czy też ciekawe strony. W ten sposób można również mieć stały kontakt z rodzicami, jeżeli mieszkają dość daleko.
A kiedy sił już brak…
Osoby aktywne dłużej się cieszą zdrowiem, ale może też nadejść taka chwila, kiedy trudno będzie zmobilizować się do wyjścia z domu. Może to być spowodowane trudnościami w poruszaniu się bądź utratą orientacji przestrzennej. W tej pierwszej sytuacji czasami wystarczy namówić staruszka na chodzenie z laską lub zatrudnienie specjalnej pomocy, czyli osoby, która będzie pomagać w robieniu zakupów i chodzeniu na spotkania z innymi seniorami. W tej drugiej sytuacji sprawdzą się specjalne lokalizatory np. w kluczach.
Czasami jednak to nie wystarczy, ponieważ zdrowie seniora na tyle mocno szwankuje, że nie radzi on sobie z najprostszymi codziennymi czynnościami. Wtedy bywa konieczna bardziej specjalistyczna pomoc, a więc całodobowa lub godzinowa opieka seniora. Jeżeli osoba starsza wymaga opieki medycznej, to niezbędne może się okazać zatrudnienie profesjonalnej pielęgniarki. Obecnie są naprawdę różne możliwości i nie trzeba porzucać swojego życia rodzinnego i zawodowego, aby zająć się schorowanym rodzicem.
Należy jednak dbać o rodzinne więzi i nie zaniedbywać emocjonalnych potrzeb osoby starszej. W miarę częsty kontakt z seniorem czyni czasami cuda.
Partnerem artykułu jest prosenior.pl, firma oferująca pracę dla opiekunek osób starszych w Niemczech.