Co wpływa na pewność siebie?
Pewność siebie zależy przede wszystkim od tego, jak siebie postrzegamy. Jeżeli jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu, akceptujemy siebie i jesteśmy świadomi swoich umiejętności, dużo łatwiej nawiązuje nam się kontakt z drugą osobą i szybciej osiągamy założone cele.
Pierwsze wrażenie jest niesamowicie ważne. Idąc np. na rozmowę kwalifikacyjną, dużo lepiej wypadniemy, jeżeli będziemy pewni siebie niż jeśli będziemy wycofani, nieśmiali i nie będziemy umieć wyeksponować swoich umiejętności. Jest kilka elementów, które mimo wycofanego charakteru pomogą nam odzyskać pewność siebie.
Uśmiech
Wszyscy przywiązujemy dość sporą wagę do tego, jak wyglądamy. To świadomość, że dobrze się prezentujemy daje nam najwięcej pewności siebie. Na początek patrzymy na twarz – piękny uśmiech i białe zęby to coś to świadczy, że dbamy o higienę i zdrowie. Kiedy zbliżamy się do osoby, czujemy również zapach jej perfum. Tu uwaga na nieprzyjemny zapach z ust! Może on skutecznie nas zdyskwalifikować. Nieprzyjemny zapach z ust może być związany z chorobami zębów, infekcją lub problemami z układem pokarmowym. Zwykła guma do żucia czy spray odświeżający oddech może nam nie pomóc. Nieprzyjemny zapach z ust może być również spowodowany jakąś naszpikowaną czosnkiem potrawą lub zjedzonymi przed chwilą śledziami z cebulą więc uważajmy, co jemy przed ważnym spotkaniem.
Ubiór i fryzura
To co na siebie zakładamy, również decyduje o tym jak pewnie się czujemy. Jeżeli założymy za ciasną bluzkę i cały czas będziemy się zastanawiać czy guzik na brzuchu wystrzeli, nie będziemy czuć się komfortowo. Nasz rozmówca od razu wyczuje, że mamy coś do ukrycia. Oczywiste jest, że powinniśmy ubrać się stosownie do okazji. Jeżeli nie mamy pomysłu, najlepiej sprawdzi się klasyka – biała bluzka, ciemna spódnica i szpilki. Jeżeli chodzi o fryzurę, włosy powinny być przede wszystkim czyste i wymodelowane. Im bardziej naturalnie, tym lepiej.
Przygotowanie do rozmowy
Wygląd to jednak nie wszystko. Najważniejsze, aby być dobrze przygotowanym do spotkania. Nawet najbardziej wystylizowany wizerunek może zostać nadszarpnięty przez brak intelektu i wiedzy merytorycznej.