Ciekawe

Co trzeba wiedzieć o układach pneumatycznych?

Wydawać by się mogło, że dzisiaj nasze życie usprawniają już jedynie najbardziej zaawansowane technologie. Okazuje się jednak, że wciąż kluczowe znaczenie mają starsze i dosyć proste technologie, takie jak na przykład układy pneumatyczne. Dzisiaj bez takich układów życie wyglądałoby zupełnie inaczej.

Układ pneumatyczny – co to takiego?

Układem pneumatycznym nazywa się mechanizm, który dzięki sprzężonemu gazowi wprawia w ruch daną konstrukcję. Może to być coś mało skomplikowanego jak drzwi od szafki kuchennej, jednak sprzężony gaz wprawia w ruch również ważące wiele ton, olbrzymich rozmiarów maszyny wykorzystywane w fabrykach.

Układ wykorzystuje prosty mechanizm, jednak posiada również pewne bardziej zaawansowane elementy jak między innymi zawory rozdzielające. Wynika to z tego, że pomimo, iż jest to stara już i prosta metoda wprawiania w ruch maszyn, to jednak stale jest ona udoskonalana przez specjalistów z dziedziny pneumatyki.

Wykorzystanie zaworów rozdzielających

Niewątpliwie, różnego rodzaju zawory stanowią najważniejsze elementy układów pneumatycznych. To właśnie dzięki nim można bezpiecznie korzystać z układów jak i można kierować ich pracą. Wśród zaworów o różnorodnym zastosowaniu na wyróżnienie zasługują z pewnością zawory rozdzielające. Są one bowiem głównymi elementami wykorzystywanymi do kierowania pracą układów.

Warto zauważyć, że działanie zaworów rozdzielających również może być różne. Nie wszystkie one są bowiem takie same i działają na tej samej zasadzie. Rzecz w tym, że istnieją bardzo różne sposoby kierowania przepływem czynnika napędzającego, za które odpowiedzialne są właśnie wspomniane już zawory.

Jak sterować czynnikiem roboczym?

Wydaje się, że w tym momencie należałoby wytłumaczyć czym jest czynnik roboczy. Okazuje się jednak, że nie jest to skomplikowana kwestia, gdyż tak w bardziej fachowy sposób nazywa się gaz wypełniający układ. Najczęściej więc czynnikiem roboczym jest po prostu powietrze w stężonej postaci.

Jeśli chodzi o sterowanie czynnikiem roboczym to jak już napomknięto odbywa się ono z wykorzystaniem zaworów rozdzielających. Działają one na kilka sposobów, o czym zresztą również już wspomniano. Najczęściej wykorzystywanym dziś sterowaniem w układach pneumatycznych jest albo sterowanie elektromagnetyczne, albo też mechaniczne. Nieco rzadziej wykorzystuje się sterowanie polegające na regularnych zmianach ciśnienia powietrza.

Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP