Zdrowie i Uroda

Katar sienny – jak poradzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością?

Męczy cię nieustanny katar, odczuwasz swędzenie podniebienia, a do tego łzawią ci oczy? A to wszystko w okresie, kiedy w powietrzu wirują pyłki, bo przyszła wiosna? Możliwe, że masz katar sienny, ale spokojnie, można sobie z tym poradzić!

 

Katar sienny – dlaczego nas dopada?

Katar sienny, inaczej nazywany zapaleniem błony śluzowej to sezonowa przypadłość, na którą cierpimy podczas pylenia roślin i zarodników grzybów. Wiosną szczególnie uciążliwe są pyłki drzew, latem – traw, zaś jesienią zarodników grzybów. Jeśli jednak zimą nie odczuwamy ulgi, tj. katar jest całoroczny, oznaczać to może, że przyczyną kataru siennego jest coś innego niż pyłki i należy zbadać się pod kątem uczulenia na kurz i roztocza bądź sierść zwierząt domowych.
Zachorowania na katar sienny występują u osób, które mają do tego dwa rodzaje predyspozycji – albo jest to kwestia genetyki, albo poprzez kontakt z alergenami. Ryzyko zachorowania na katar sienny wzrasta u osób, u których w rodzinie występują zachorowania na astmę i różnego rodzaju alergie.

 

Jakie są objawy kataru siennego?

Mechanizm pojawiania się kataru siennego nie jest szczególnie skomplikowany. Kiedy wdychamy coś, na co jesteśmy uczuleni, tj. pyłki, nasz organizm zostaje zaalarmowany i komórki tuczne zaczynają wytwarzać histaminę. Następuje stan zapalny, a gruczoły śluzowe aktywują się i zaczynają wytwarzać dużą ilość śluzu.

Typowymi objawami kataru siennego jest zatem wodnista lub śluzowo-wodnista wydzielina z nosa, zaczerwienienie i łzawienie oczu oraz uczucie świądu, światłowstręt a nawet zapalenie spojówek. Przy katarze siennym występuje także uczucie zatkanego nosa i swędzenie jego wnętrza oraz ból głowy i wielokrotne kichanie. Jeśli widzimy u siebie takie objawy, należy wybrać się do lekarza alergologa i podjąć leczenie. Zignorowanie kataru siennego może w przyszłości skutkować zwiększeniem zachorowania na astmę.

 

Leczenie kataru siennego

Katar sienny, na szczęście, można leczyć. Najpierw należy zdiagnozować się u lekarza alergologa i wykonać testy alergiczne. Kiedy już wiemy, na co konkretnie jesteśmy uczuleni, wiemy, jak się leczyć. Lekarz może zalecić nam kurację lekami antyhistaminowymi bądź kortykosteroidami. Możliwa jest także opcja odczulania, jeżeli nie wyklucza nas wiek, ciąża czy poważne choroby. Jeśli katar sienny nie jest bardzo uciążliwy, możemy wspomagać się też lekami, np. Allegra Alergy czy Hitaxa, które pomogą nam w walce z uciążliwym katarem.

naacotruck.com anese-dev.com emwiecej.pl