Zdrowie i Uroda

Znudziła Ci się klasyczna jazda na nartach i chcesz spróbować czegoś nowego? W takim razie skitur będzie czymś dla Ciebie

Narciarstwo stanowi świetny sposób na poruszanie się, dotlenienie oraz spędzenie miło czasu na świeżym powietrzu. Jak się jednak okazuje są osoby, które od lat jeżdżą na klasycznych nartach i chciałyby spróbować czegoś zupełnie nowego. Jak się okazuje świetną alternatywą dla wyżej wspomnianego jest skitur.

Skitur – na czym polega ta dyscyplina sportowa?

Skitur można zaliczyć do sportów, których uprawianie jest raczej ryzykowne. Polega ono na wchodzeniu w sprzęcie narciarskim pod górę (z nartami włożonymi na nogi), a w momencie dotarcia na szczyt przepinaniu ich i zjechaniu w dół.

Ryzykowność tego sportu polega na tym, że nie uprawia się go w miejscach uczęszczanych przez turystów. Jego domeną jest wpinanie się w miejscach nieprzygotowanych do tego i zjazd również odbywa się w miejscach nieprzygotowanych przez ratraki.

Jak przygotować się do uprawiania skituru?

Podstawą dobrego przygotowania do uprawiania tej dyscypliny sportowej są szkolenia skiturowe. W trakcie wyżej wspomnianych zdobędziemy niezbędne umiejętności oraz wiedzę, które są istotne w tak wymagającym sporcie jak skitur.

Kolejną ważną kwestią jest zakup odpowiedniego sprzętu oraz odzieży. Jeżeli zależy nam na rzeczach nowych, to musimy się liczyć z tym, że będą nas sporo kosztować. W związku z tym warto rozważyć opcję zakupu używanego sprzętu lub jego wypożyczenia. To ostatnie rozwiązanie sugerowane jest osobom, które dopiero zaczynają i nie wiedzą czy złapią przysłowiowego bakcyla.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą skitur i jak je zminimalizować?

Jeżeli mowa o zagrożeniach jakie niesie ze sobą skitur, to są to niewątpliwie kontuzje oraz wypadki. Może także dojść do sytuacji, kiedy osoba wybierająca się na samodzielny trening w pojedynkę zwyczajnie się zagubi i nie będzie wiedziała jak z powrotem wrócić.

Aby jednak powyższemu zaradzić ważne są szkolenia skiturowe podczas których otrzymamy wszelkie niezbędne wskazówki odnośnie bezpieczeństwa oraz radzenia sobie w chwili wystąpienia zagrożenia. Poza szkoleniem warto pamiętać o tym, aby raczej nie wybierać się samotnie na takie wyprawy, ponieważ w sytuacji, kiedy coś złego nam się przytrafi zwyczajnie nikt nam nie pomoże. Warto także powiadomić bliskie nam osoby, gdzie planujemy się wybrać i zostawić współrzędne geograficzne miejsca, w obrębie którego będziemy się poruszać. Dzięki posiadaniu takich informacji będą oni mogli wezwać pomoc na wypadek, gdybyśmy zbyt długo nie wracali i było podejrzenie, że coś złego się nam przytrafiło. Dodatkowo zaopatrzmy się w odpowiedni sprzęt.