Zdrowie i Uroda

Zachęcamy przedszkolaka do wizyty u stomatologa!

Wizyty z przedszkolakiem u stomatologa to dla wielu rodziców prawdziwe wyzwanie. Zachęcenie malucha do regularnego mycia zębów również bywa trudne. Warto jednak podjąć wyzwanie i wysiłek, aby w przyszłości dziecko było świadome nie tylko swojego zdrowia, ale i mogło cieszyć się zdrowymi zębami. Od czego zacząć?

Z pewnością z przedszkolakiem warto rozmawiać. Dziecko w wieku 4-5 lat jest w pełni świadome swojego ciała, ważne jest więc aby językiem dostosowanym do jego wieku wytłumaczyć, jak ważne jest zdrowie zębów. W tym celu możemy posiłkować się różnymi makietami, rysunkami a nawet animacjami – wszystko znajdziemy w sieci!
Dobrym pomysłem może być też wykorzystanie kolorowanek – w czasie rysowania również możemy dziecku tłumaczyć, jak istotne jest mycie zębów oraz wizyty u stomatologa.

Kupujemy szczoteczkę i pastę!

Aby zachęcić dziecko do codziennej higieny jamy ustnej warto zastanowić się nad kupieniem odpowiedniej szczoteczki dla dzieci oraz pasty. Szczoteczki znajdziemy w supermarketach oraz aptekach – są one znacznie mniejsze niż klasyczne szczoteczki, a ich włosie jest bardziej miękkie – wszystko po to, aby nie podrażnić delikatnych dziąseł dziecka. W przypadku past dla dzieci stężenie fluoru jest nieco mniejsze. Rodzice muszą również pamiętać o tym, że podczas szczotkowania powinni nadzorować dziecko.
Pasty dla dzieci są dostępne również w przyjemniejszych smakach – zazwyczaj ostry, miętowy smak nie spodoba się dzieciom., Firmy kosmetyczne udostępniają więc pasty o smaku owocowym. Warto także wiedzieć, że na szczoteczkę dziecka należy dać ilość pasty równą ziarnka grochu.

Wizyta u stomatologa

Dzieci najczęściej wyczuwają strach i obawy rodziców przed konkretnymi sytuacjami – podobnie jest w przypadku gabinetu stomatologicznego. Dobrym pomysłem może okazać się zabranie dziecka na wizytę adaptacyjną, podczas której pozna ono nie tylko lekarza i pomoc dentystyczną, ale również sam gabinet.
Czytaj więcej na b-med.com.pl.