Motoryzacja

Tester lakieru – z sondą czy bez?

To, czy auto miało wypadek lub kolizję, można odczytać z nadwozia. Grubość lakieru w tym miejscu sprawdzimy za pomocą miernika lakieru. Jak on działa i jaki wybrać? Sprawdźmy.

Robota lakiernika – czy można oszukać tester lakieru?

Co do tego zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że tak takie rzeczy są możliwe, zwłaszcza jeszcze skierujemy się z problemem do dobrego fachowca. W praktyce jednak nie każdy lakiernik potrafi nałożyć warstwę w taki sposób, aby była ona identyczna z oryginałem. A jeśli tak jest, to wykryje to oczywiści miernik lakieru.

Rodzaje mierników

Na rynku dostępne są dwa rodzaje mierników lakieru, które wykorzystują inne metody weryfikacji grubości położonego lakieru. Jedne korzystają z metody ultradźwiękowej, inne natomiast z magnetycznej. Te drugie – tańsze – łatwiej jest oszukać, dlatego jeśli chcemy, aby nasz pomiar był bardziej wiarygodny, to zdecydujmy się na zakup miernika ultradźwiękowego. Dodatkową zaletą mierników ultradźwiękowych jest fakt, że mogą one dokonywać pomiarów nie tylko na częściach metalowych, ale również aluminiowych (ale nie wszystkie ultradźwiękowe mierniki lakieru mają taką funkcję).

Mierniki do użytku prywatnego mierzą odległość pomiędzy blachą a lakierem. Jednak dopiero te profesjonalne wskażą nam grubości poszczególnych warstw. Wybierając miernik, zwróć również uwagę na głowicę. Płaska pozwoli nam z łatwością dokonać pomiarów na dachu lub masce. Natomiast kulista poradzi sobie z nietypowym kształtami.

Miernik z sondą, czy bez?

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, czy głowica umieszczona jest na mierniku, czy też na specjalnej sondzie. Wielu motomaniaków wskazuje, że miernik z sondą jest bardziej praktycznym rozwiązaniem, gdyż pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Miernik lakieru z sondą jest urządzeniem wszechstronnym, które można wykorzystać do pomiaru również mniej typowych miejsc. Pamiętajmy jednak, że w nich grubość lakieru może być nieco mniejsza, niż w przypadku powierzchni płaskich. Warto uwzględnić tę zależność w swoich pomiarach.

Więcej na stronie http://www.miernikigruboscilakieru.pl