Dom i Wnętrze

Śruby – konwersja norm ISO / DIN / PN

 

Chcąc kupić złącza ciesielskie czy też nity zrywalne, lecz także inne elementy mocujące takie jak kotwy, trzeba zwracać ogromną uwagę na obecne na ich opakowaniach normy. Odnoszą się one nie tylko do rozmiaru, lecz także jakości wykonania. Szczególnie ważne jest to dla zdecydowanie najpopularniejszego elementu mocującego, czyli dla śrub. Warto się zatem dowiedzieć, jakie są dla nich najczęściej stosowane normy, lecz także jak dokonać pomiędzy nimi konwersji i kiedy się ta umiejętność może przydać.

Dlaczego normy dla śrub są tak ważne?

Z jakiego powodu powinno się przykładać ogromną uwagę do tego, czy dane śruby będą spełniały ustanowione prawnie normy? Teoretycznie każda sprzedawana na polskim rynku śruba musi posiadać oznaczenie, że jest zgodna z określonymi normami. Bez trudu można jednak spotkać się z takimi produktami, które nie posiadają takich oznaczeń. Czy warto zatem je kupować?

 

Nabywanie śrub, które nie spełniają norm, będzie bardzo niebezpieczne. Nie tylko nie będą się one cechowały odpowiednią jakością, lecz również prawdopodobnie nie będą trzymały ustalonych rozmiarów. Oczywiście wpływa to bardzo negatywnie na bezpieczeństwo korzystania z takich śrub.

 

Jakie są najpopularniejsze normy dla śrub?

Żeby mieć pewność, że zakupiona śruba będzie mocna, bezpieczna i o takim rozmiarze, jakiego faktycznie potrzebujemy, koniecznie trzeba sprawdzić, czy spełnia ona odpowiednie normy. Z jakim normami można spotkać się na śrubach?

 

Najpopularniejszymi normami w Polsce są PN oraz DIN. Ta pierwsza norma nadawana jest przez Polski Instytut Normalizacji natomiast DIN przez niemiecki odpowiednik. Z jakiego powodu w Polsce znaleźć można śruby z niemiecką normą? Jak się okazuje, wiele dostępnych w sklepach śrub sprowadzana jest właśnie z Niemiec, więc posiadają one niemieckie normy.

Warto jeszcze wspomnieć o międzynarodowej, używanej praktycznie na całym świecie normie, czyli ISO. Nadaje ją Międzynarodowa Organizacja Normalizacji i obowiązuje w ponad 160 krajach na świecie. Normy te są bardzo wygodne, ponieważ ułatwiają współpracę między państwami. Sprawiają one, że kupujący i sprzedający doskonale wiedzą, jak i produkt jest obiektem transakcji.

 

Jak dokonać konwersji norm?

Choć norma ISO jest międzynarodowa i uznawana właściwie w każdym cywilizowanym kraju, to mimo wszystko czasem konieczna bywa konwersja norm. Jest to proces, który polega na zamianie jedne normy na drugą. Kiedy jest to potrzebne?

 

Czasem zdarza się tak, że na schemacie konstrukcyjnym producent wyszczególnił śruby, podając ich niemieckie normy. Udając się do sklepu, widzi się jednak, że na półkach znajdują się jedynie śruby z normami polskimi oraz międzynarodowymi. W takiej sytuacji należy dokonać konwersji. Jak to można dokładnie zrobić?

Na szczęście jest to bardzo proste, ponieważ wystarczy tylko użyć specjalnej tabeli norm, która jest powszechnie dostępna np. w internecie. Posiadając taką tabelę, bez trudu można odnaleźć normę, którą się posiada i obok niej znajduje się informacja, jakim normom odpowiada. Cały proces przeprowadzić można zatem w ciągu zaledwie kilku minut.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Stalmut