Dom i Wnętrze

Pokrywanie dachu blachą

Jeśli chodzi o pokrycie dachu, to jest w czym wybierać. Istnieje dziś co najmniej kilkanaście rodzajów materiałów idealnie nadających się na dach. Warto jednak mieć na uwadze, że każdy dach wymaga zastosowania nieco innego rodzaju materiału. Wybór więc nie jest całkowicie dowolny.

Jak pokrywać dach?

Nie ma wątpliwości, że nałożenie nawet najprostszych w montażu materiałów na dach wymaga wprawy i doświadczenia. Dlatego też wydaje się, że nawet blacha trapezowa, którą wydaje się być stosunkowo łatwa do nałożenia, powinna być nakładana przez profesjonalistę. W przypadku bardziej złożonych materiałów nie ma nawet nad czym się zastanawiać, lecz zawsze trzeba wzywać fachowca.

Warto zauważyć, że nawet montaż blach na dachu wymaga zastosowania dodatkowych materiałów. Nie ma bowiem wątpliwości, że arkusze blachy trapezowej trzeba przecież czymś połączyć. Nieprofesjonalne połączenie blach może prowadzić do tego, że dach będzie przeciekał.

Czy warto zakładać blachy?

Generalnie jeśli chodzi o blachy dachowe to jest to materiał, który zbiera dobre recenzje. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż są różne rodzaje blach, którymi pokrywa się dachy. Są one wykonywane z różnego rodzaju materiałów, takich jak aluminium bądź też miedź. Zdecydowanie najczęściej jest dziś natomiast stosowana blacha z cynku.

Ponadto, blachy pokrywające dachy mają różne kształty. Czasami do nałożenia na konkretny dach bardziej nadaje się blacha trapezowa, natomiast innym razem może to być zwykła, płaska blacha. Warto również wspomnieć o blasze, która jest bardzo podobna do dachówki. Jest to popularna blachodachówka.

Co jeśli nie blacha?

Jeśli zależy nam na tym, aby pokrycie dachu było lekkie, a ponadto nie chcemy wydawać na nie majątku to blacha trapezowa jest zwykle najlepszym wyborem. Jeśli jednak z jakiś powodów nie chcemy zakładać blachy trapezowej, ani żadnej innej blachy to są oczywiście również inne lekkie materiały do pokrycia dachu, które można dostać w całkiem przystępnej cenie.

Niewątpliwie, równie często co blachami pokrywa się dach również dachówkami bitumicznymi. Jeśli chodzi o wygląd, to w zasadzie nie różnią się one niczym od zwykłych dachówek. Jednakże posiadają wiele zalet, których nie mają ani dachówki ceramiczne, ani cementowe. Przede wszystkim, podobnie jak wspomniane wcześniej blachy trapezowe, dachówki bitumiczne są bardzo lekkie. Ponadto, niezwykle łatwo pokrywa się nimi dach. Kolejną cechą dachówek bitumicznych, która jest ich zaletą, jest bez wątpienia uniwersalność, która sprawia, że dachówkami bitumicznymi można pokryć dach o dowolnym kształcie.

Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-metal