Dom i Wnętrze

Osuszacz powietrza- sposób na wilgoć w mieszkaniu?

Obok solidnych osuszaczy powietrza wykorzystywanych przez profesjonalistów, bez problemu znajdziemy stosunkowo lekkie i niedrogie osuszacze do zastosowań domowych. Mają one znacznie mniejszą moc, ale też są cichsze i w niektórych przypadkach bardzo dobrze sprawdzają się w mieszkaniach.

Większość osuszaczy działa na zasadzie kondensacyjnej. Zasysane powietrze jest schładzane, dzięki czemu para wodna skrapla się i pozostaje w zbiorniku skraplającym. Powietrze przechodzi przez filtr i jest wypychane z powrotem do pomieszczenia, ale ma już wówczas znacznie mniejszą wilgotność.

Oczywiście jak każdy proces, tak i osuszanie ma zarówno swoje mocne jak i słabe strony. Do tych drugich należy z pewnością energochłonność. Osuszacze potrzebują energii elektrycznej by  doprowadzić do schłodzenia powietrza i wymusić jego przepływ. Często nawet niewielkie urządzenia zużywają jej tyle co 100 – 150 W żarówka. Nowoczesne osuszacze nie są już głośne, wytwarzają oczywiście hałas, ale porównywalny z pracą laptopa z dyskiem HDD. Jesteśmy do takiego przyzwyczajeni.

Zalety są natomiast dwie. Po pierwsze znika wilgoć w mieszkaniu. Pojedyncze urządzenie o mocy 100 W powinno wystarczyć dla potrzeb mieszkania i skutecznie obniżać wilgotność. Drugorzędną cechą osuszaczy jest filtrowanie powietrza. Jest ono zasysane przez filtr węglowy, który wychwytuje wiele szkodliwych substancji z powietrza. Ponieważ pozostają one razem z wodą ze skraplacza, woda ta nieszczególnie nadaje się do użycia. Można co najwyżej podlać nią kwiatki, ale lepiej po prostu wylać. Na pewno nie powinno się jej pić i dawać zwierzętom domowym.

Warto jednak pamiętać, że wilgoć w mieszkaniu nie powinna w ogóle przekraczać poziomu szkodliwego dla zdrowia (ani ścian i tynków). Jeśli tak się dziej, winna może być źle wykonana instalacja wentylacyjna, lub grzewcza. Jeśli ma się stały problem z wilgocią trzeba pomyśleć raczej o remoncie niż zakupie osuszacza. Może być on jednak znakomitym rozwiązaniem tymczasowym, lub służyć osobom, które potrzebują niższej niż standardowa wilgotności powietrza. Osuszacze przydają się też w sytuacjach awaryjnych, jak zalanie, ale tak silna wilgoć w mieszkaniu wymaga na ogół jednak profesjonalnego sprzętu. Osuszacz przemysłowy poradzi sobie z wilgocią o wiele lepiej niż wszystkie domowe metody razem wzięte.

Więcej informacji znajdzie na stronie: https://www.drypol.pl/uslugi/osuszanie-budynkow-po-zalaniu/