Turystyka

Jak najlepiej płacić na wakacjach w Turcji?

Turcja jest jednym z ulubionych kierunków Polaków. Nic dziwnego, ponieważ jest to piękny, malowniczy kraj, który w dodatku cenowo jest jak najbardziej w zasięgu większości naszych rodaków. Każdy jeden wyjazd powinien być jednak dokładnie przygotowany. Nie inaczej będzie w tym przypadku, bo ważnym czynnikiem jest waluta, która obowiązuje w danym kraju. Jak to wygląda w Turcji? Postanowiliśmy dokładnie to przeanalizować.

Jaka waluta obowiązuje w Turcji?

Waluta w Turcji, którą płaci się na co dzień są liry. Oczywiście, może się okazać, że płatność będzie możliwa również i w euro, jednak ze swojej strony polecamy płacenie w ich miejscowej walucie. Turcja to kraj, w którym jest wiele bazarów i lokalnych ryneczków, a chcąc spróbować takich specjałów, warto koniecznie mieć przy sobie miejscową walutę. Jeżeli chcemy chodzić po centrach handlowych i większych sklepach, to na pewno nie będzie problemu z płatnością w euro.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana waluty polskiej na turecką już zanim wyjdziemy. Pamiętajmy, że kurs wymiany złotego na lira jest obecnie bardzo atrakcyjny, dzięki czemu waluta w Turcji nie należy do najbardziej stabilnych, ale jednak z perspektywy podróżującego Polaka jest to doskonałe rozwiązanie. Przekłada się to niskie ceny produktów. Sam wygląd tureckich lirów jest nieustannie kojarzony z Mustafą Kemalem Ataturkiem, który jest ojcem narodu. Pamiętajmy, że w hotelach zapłacimy również poza euro również w funtach czy dolarach, bo Turcja to kraj, który ściąga turystów z całego świata, nie tylko z Polski. Wspomnieliśmy o wymianie złotych na liry. To najlepsza opcja, jednak nie zawsze będzie możliwa, bo znalezienie kantoru, który dokona takiej wymiany nie jest łatwe.

Czy jest jakaś opcja dla tradycyjnych płatności?

Jak najbardziej. Wielu z nas korzysta z bankowości internetowej i płatności kartą. Warto jednak przypomnieć, że płacenie kartą powoduje przewalutowanie, a to z kolei nie będzie przetwarzane po najlepszym możliwym kursie. Dlatego lepiej jest mieć tradycyjną gotówkę, chociaż nie oznacza to, że brakuje alternatyw. Przede wszystkim mamy na myśli kartę Revolut, która pozwala na płatności w Turcji i tym samym nie będziemy ponosić dodatkowych opłat, a plusem jest to, że karta jest darmowa.

Nie ma większego sensu płacenie naszą kartą w Turcji i dlatego Revolut jest doskonałą alternatywą. Pamiętaj, że Revolut jest bardzo dobrze zabezpieczoną kartą, którą w razie kradzieży można zastrzec nawet przez telefon. W Turcji istnieją również bankomaty, więc jeżeli chcemy wypłacić pieniądze, to istnieje taka możliwość, ale znowu pojawi się opcja przewalutowania, która będzie dla nas niekorzystna.