Motoryzacja

Czym jest filtr DPF/FAP/SCR?

Wysokoprężne jednostki napędowe są silnikami, które emitują sporo zanieczyszczeń groźnych dla środowiska naturalnego oraz dla ludzkiego zdrowia. W związku z tym we współczesnych pojazdach typu Diesel stosowane są specjalne filtry mające za zadanie oczyszczanie spalin ze szkodliwych substancji.

 

W pojazdach z silnikami wysokoprężnymi montowane są filtry DPF, FAP oraz SCR. Generalnie są to urządzenia, które odpowiadają za likwidację szkodliwych substancji ze spalin. W przypadku tych dwóch pierwszych cząstki sadzy są wypalane, natomiast w przypadku SCR, szkodliwe elementy są usuwane chemicznie.

Filtry DPF

Obecnie bardzo dużą popularnością w pojazdach wielu producentów cieszą się specjalne filtry DPF. Są one odpowiedzialne za zatrzymywanie i wypalanie wewnątrz filtra cząstek sadzy i innych elementów szkodliwych dla środowiska naturalnego oraz zdrowia ludzi. Filtry takie posiadają wewnątrz specjalną warstwę katalityczną obniżającą temperaturę wypalania szkodliwych cząstek.

Filtry FAP

W pojazdach koncernu PSA montowane są specjalne filtry FAP. Posiadają one takie samo zadanie jak filtry DPF, jednak w ich przypadku niezbędne jest dolewanie specjalnego dodatku do paliwa przy każdym tankowaniu pojazdu. Dodatek ten obniża temperaturę spalania szkodliwych cząstek stałych.

Filtry typu SCR

Kolejnym rodzajem elementu odpowiedzialnego za oczyszczanie spalin jest katalizator SCR. Układ ten eliminuje toksyczne tlenki azotu i przetwarza je na azot i parę wodną, czyli składniki nietoksyczne. Udział w tym procesie bierze amoniak znajdujący się w roztworze mocznika. Jest to specjalny reduktor, pod wpływem którego szkodliwe cząstki zamieniają się na związki nietoksyczne.

Podsumowanie

Prawidłowe funkcjonowanie powyższych elementów jest ważne dla środowiska oraz ludzkiego zdrowia. Jest ono również wymagane przez prawo. Niestety filtry takie ulegają zapchaniu lub innym awariom. Ich wymiana może być bardzo droga, ale na szczęście można korzystać z usług firm zajmujących się fachowym czyszczeniem i regeneracją takich elementów filtrujących. Dzięki nim można przywrócić sprawność filtra bez konieczności wydawania dużych pieniędzy na nowy element filtrujący.

 

Opracowanie: https://dpf-fap.waw.pl