Technologia

Budowa domu jednorodzinnego

Koszt budowy domu jednorodzinnego bardzo często przewyższają możliwości młodych rodzin. Z tego też względu wiele z nich decyduje się na zaciągnięcie kredytu oraz wcześniejsze dokładne zaplanowanie wszystkich wydatków. Pozwala to na spełnienie założonego celu w rozsądny i bezpieczny dla budżetu sposób. Budowa domu jest procesem wieloetapowym i wymagającym dużego zaangażowania przyszłych domowników.

Przygotowanie do budowy

Pierwszym etapem oczywiście powinno być zgromadzenie odpowiedniej ilości środków oraz zakup działki. Kolejnym etapem powinno być zakupienie projektu od architekta. Przed rozpoczęciem wszystkich czynności związanych z postawieniem domu konieczne jest uregulowanie wszystkich kwestii finansowych, czyli ewentualnego kredytu oraz zadbanie o aspekty prawne. Należy wystąpić o udzielenie pozwolenia na budowę budynku na terenie określonej działki.
Oczywiście, aby budowa była możliwa konieczne jest doprowadzenie mediów do działki. W sporej części działek budowlanych na terenach przeznaczonych na osiedla domków jednorodzinnych kwestia ta jest już załatwiona. Należy w takiej sytuacji jedynie podpisać umowę o dostarczanie wody i prądu z wybraną firmą.

Wybór projektu domu

Decydując się na ogólnodostępny, gotowy już projekt dopuszczamy możliwość braku unikalności w wyglądzie domu. Możliwe jest oczywiście stworzenie unikalnego projektu przez architekta specjalnie dla nas z uwzględnieniem wszystkich sugestii i indywidualnych potrzeb przyszłych domowników. Zupełnie inne potrzeby w kwestii zagospodarowania przestrzeni będzie miała wielodzietna rodzina, a inne młode małżeństwo z jednym dzieckiem. Już na etapie tworzenia projektu należy sprecyzować swoje oczekiwania wobec konkretnych rozwiązań i przewidywane wykorzystanie konkretnych pomieszczeń.

Samodzielna budowa domu

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielną budowę domu. Oczywiście, dobrym rozwiązaniem na obniżenie kosztów okazać się może w takiej sytuacji wypożyczalnia sprzętu budowlanego i wiedza jaką zdobyć można dzięki internetowym poradnikom. Fora internetowe są miejscem, gdzie wiele osób dzieli się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą nabytą podczas budowy własnego domu lub pracy na budowach.
Na obniżenie kosztów wybudowania domu w takiej sytuacji wpływa uniknięcie oczywistego wydatku – wynajęcia firmy budowlanej. Jedynym kosztem będzie sprzęt budowlany na wynajem oraz zakupienie mniejszych narzędzi potrzebnych do budowy i remontu domu. Wypożyczalnia budowlana Boels jest jednym z miejsc, w którym znaleźć można dobry jakościowo sprzęt.

Ostateczny koszt domu

Na cenę końcową wpływ będzie miało wiele czynników. Będą to na przykład:
-powierzchnia domu,
-kubatura budynku,
-poziom skomplikowania kształtu bryły,
-ilość pięter,
-obecność piwnicy,
-sposób budowania,
-ceny materiałów,
-zastosowane rozwiązania dodatkowe,
-rejon budowania,
-cena wybranych wykończeń oraz materiałów remontowych.
Wszystkie te elementy tworzyć będą całość, której koszta w zależności od ceny konkretnego etapu mogą się znacząco różnić.