Technologia

Budowa basenu w ogrodzie – od czego zacząć?

Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie własnego basenu w ogrodzie było dla większości z nas nieosiągalnym marzeniem. Na szczęście czasy się zmieniły, zarabiamy więcej, mamy większe możliwości, ale i ceny basenów przestały przerażać, bo są one na rynku coraz bardziej powszechne. Od czego zacząć przygotowania do budowy basenu i co wziąć pod uwagę?

Miejsce na basen i plan zbiornika

Jeśli wiemy już, że mamy odłożoną pewną pulę pieniędzy, które pozwolą nam na zrealizowanie marzenia o własnym basenie, pora przystąpić do planowania kwestii typowo technicznych. Mogą się one wydawać nudne, ale mają ogromne znaczenie dla późniejszego komfortu korzystania ze zbiornika. Po pierwsze, warto wytyczyć sobie 2-3 miejsca, w których na terenie naszej działki mógłby się znajdować basen. O ostatecznej lokalizacji zbiornika należy porozmawiać z przedstawicielami firmy, w której basen kupujemy np. https://www.folkpool.pl/. Osoba z doświadczeniem szybko podpowie nam w jakim miejscu i z jakiego powodu nie będziemy mogli wykopać dołu pod zbiornik. Mogą to być niespodziewane ograniczenia gruntowe (np. lita skała), czy też instalacje ciągnące się pod działką, na które nie zwróciliśmy uwagi podczas oglądania planu zabudowania. Specjalista z firmy budującej baseny bardzo szybko wychwyci takie rzeczy, dzięki czemu pomoże wybrać ostateczne miejsce na basen oraz przeprowadzi nas przez plan jego budowy.

Wybór firmy do budowy basenu i ważne decyzje

W momencie, w którym wiemy już w jakim miejscu ma się znajdować nasz basen i wybraliśmy jego rodzaj, wstępny kształt, formę – należy podjąć decyzję co do tego, jaka firma go wybuduje. I uwaga: ten moment jest niezwykle ważny, bo sam wybór instalatora powinien być podyktowany kilkoma ważnymi czynnikami. Na rynku aktualnie działa wiele firm od basenów, zarówno te funkcjonujące na rynku od wielu lat, jak np. https://folkpool.pl/baseny-ogrodowe-i-w-domu/, które mają doświadczenie, ogromny wybór niecek basenowych, dodatków, filtrów i akcesoriów do utrzymywania basenu na wysokim poziomie, jak i sporo firm dopiero zaczynających w tej branży swoja przygodę.

Doświadczenie firmy projektującej i stawiającej basen w naszym własnym ogrodzie ma duże znaczenie dla tego, jak będzie wyglądał efekt końcowy i jakie ciekawe rozwiązania taka firma nam zaproponuje. Basen nie jest tylko zbiornikiem, który napełnia się wodą i gotowe. To cały system ściśle powiązanych ze sobą instalacji, których sprawne działanie gwarantuje bezpieczną kąpiel i wygodę codziennego użytkowania akwenu. Fachowcy dobiorą do basenu właściwe systemy filtrowania wody i dozowania chloru dezynfekującego powierzchnię od zarazków i drobnoustrojów, podpowiedzą schodki w przypadku korzystania ze zbiornika osób starszych, czy praktyczne drabinki zostawiające więcej wolnej przestrzeni na pływanie. Doradcy zasugerują także wykorzystanie właściwych folii i linerów ułatwiających czyszczenie wody oraz określą, czy w danym miejscu zlokalizowania basenu będzie przydatne dodatkowe jego zadaszenie, czy też nie.