Ciekawe

Rodzaje filtrów samochodów i ich wymiana

Posiadanie samochodu nie kończy się wyłącznie na nalewaniu paliwa i jeżdżeniu. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest zależne od wielu czynników, w tym także od sprawnych filtrów samochodowych. Obecnie praktycznie każdy model samochodu posiada cztery rodzaje filtrów: powietrza, paliwa, oleju oraz kabinowe. Głównym ich zadaniem jest filtracja i nie dopuszczanie zanieczyszczeń do danych układów i mechanizmów w samochodzie. Zapobiega to awarią oraz zmniejszeniu wydajności samochodu.

Wymiana filtrów w odpowiednim czasie jest podstawową czynnością eksploatacyjną przy utrzymywaniu samochodu i powinna być rutyną. Poszczególne rodzaje filtrów w samochodzie charakteryzują się różną żywotności, dlatego częstotliwość ich wymiany znacznie się od siebie różni. Zalecany okres eksploatacji dla danych filtrów jest zależny od wielu czynników. Między innymi od rodzaju i mocy silnika.

Filtry Oleju

Filtr oleju odpowiedzialny jest oczyszczenie oleju, który ma trafić do silnika. Musi on usunąć zanieczyszczenia wielkości nawet 1/50 milimetra. W innym przypadku drobinki, które przedostają się do silnika mogą być przyczyną poważnej awarii. Filtry oleju wymienia się zazwyczaj przy wymianie oleju silnikowego.  Więcej informacji znajdziesz na: http://pzlsedziszow.pl/filtry-oleju/

Filtry paliwa

Filtr paliwa za zadanie ma oczyścić paliwo z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Poza nimi wytrąca ona także niepożądaną wodę, która czasami przedostaje się do paliwa. Jest mniej dokładny od filtra olejowego, ale jego specyfika na to pozwala. Częstotliwości wymiany filtru paliwa zależna jest od wielu czynników. Przy jej określaniu najlepiej sprawdzić posłużyć się wskazówkami producenta. Różnice w częstotliwościach wymiany filtrów paliwa mogą być bardzo duże w zależności od rodzaju silnika i pojazdu. Zazwyczaj wahają się od 30 tys. km po nawet 120 tys.km.

Filtry powietrza

Filtr powietrza potrzebny jest, aby oczyścić powietrze potrzebne w silniku przy spalaniu paliwa. Pozwala on na pozbycie się z dostarczanego powietrza szkodliwego dla silnika kurzu, pyłów i innych zanieczyszczeń. Na zużycie filtrów powietrza ma wpływ moc silnika, a także stan dróg, po których samochód zazwyczaj się przemieszcza. Drogi w złym stanie i zanieczyszczanie będę zwiększać zużycie filtrów powietrza.  Jeśli chodzi o ich wymianę, to przyjęło się, że robi się to co przegląd samochodu. Niektórzy mechanicy zalecają jednak, żeby sprawdzać wcześniej ich stan, co pewien czas.

Filtry Kabinowe

Filtry kabinowe zaczęto powszechnie stosować stosunkowo niedawno, bowiem przyjmuje się, że dopiero po roku 2000 ich montaż stał się masowy. Odpowiadają one na oczyszczanie powietrza przedostającego się do kabiny samochodu. Nie przepuszczają do środka samochodu pleśniaków, spalin, pyłów oraz innych zanieczyszczeń. Powszechnie zaleca się wymianę raz na rok, jednak w tym przypadku również dużo zależy od tego, jak samochód jest eksploatowany.