Ciekawe

Programowanie w napędach do bram.

Programowanie obejmujące takie urządzenia jak napędy do bram dotyczy przede wszystkim programowania: siły, prędkości i spowolnienia przy otwieraniu oraz przy zamykaniu bramy. W przypadku umieszczenia fotokomórek będzie liczyć się również czas zamykania bramy. Oznacza to, że nie trzeba zamykać bramy pilotem, ponieważ zamknie się ona sama po określonym czasie. To szczegóły związane z oprogramowaniem, o jakich muszą wiedzieć monterzy korzystający ze sprzętu wiodących producentów.

Programowanie zależne od producenta i rodzaju bramy

To, jak będzie wyglądało programowanie w konkretnym przypadku zależy od tego, kim jest producent bramy i jakiego rodzaju jest brama. Do każdej bramy jest bowiem dołączona inna instrukcja. Każda zamontowana brama daje sporą wygodę.
W związku z tym, poszczególne akcesoria należy zaprogramować w taki sposób,
aby nie było trudności z codziennym obsługiwaniem bramy. Nie będzie też mowy
o żadnych awariach. Najważniejsze jest to, żeby tuż po zamontowaniu bramy sprawdzić, czy urządzenie zapobiegające przygnieceniu potrafi wykryć leżący na ziemi przedmiot, o wysokości ponad 50 milimetrów oraz czy obciążenie bramy ciężarem 20 kilogramów zatrzyma jej otwieranie.

W programowaniu urządzeń typu napędy do bram należy ustawić tryb pracy urządzenia za pomocą specjalnego przełącznika. Ważne jest to, by cały cykl ustawiania przeprowadzić przy zamkniętej obudowie. Wystarczy zdjąć tylną klapkę, chwycić ją obiema rękami i pociągnąć do dołu. Taki cykl pozwala zbadać następujące parametry:

– siłę wymaganą do obsługi bramy

– punkty spowolnienia posuwu

– punkty skrajne zatrzymania bramy

– długość przerwy w trybie automatycznym.

Programowanie należy zaczynać przy zablokowanym napędzie, niezależnie od tego,
w jakiej pozycji będzie brama. Pozwoli to określić tryb logiczny sterowania.
W przypadku wyboru trybu ręcznego można określić punkty spowolnienia posuwu podczas otwierania i zamykania. Natomiast, w trybie automatycznym urządzenie samo określa parametry ruchu. Jeśli w trakcie programowania pojawią się jakiekolwiek błędy, to urządzenie samo je wykryje. Wtedy też wszystkie czynności należy powtórzyć, aż do upewnienia się, że brama działa jak należy.

Sprawdzanie poszczególnych opcji przy konkretnych trybach

Sprawdzając napędy do bram, a konkretnej poszczególne opcje związane z ich działaniem, zawsze należy mieć na uwadze właśnie to, który spośród trybów się wybierze. Siła, prędkość działania bramy oraz spowolnienie w trakcie otwierania
i zamykania bramy muszą być dokładnie przetestowane. Na takiej podstawie można potem określić, czy brama będzie funkcjonowała poprawnie, czy zapewni komfort użytkownikom, czy nie dojdzie do awarii oraz przede wszystkim – czy będzie bezpieczna. W zależności od tego, o jaki typ bramy chodzi, należy wszystkie ustawienia sprawdzać dokładnie. A jeżeli wmontowane zostały dodatkowe opcje,
to tym bardziej należy przedłużyć wszystkie testy i nabrać pewności, że brama przesuwna, dwuskrzydłowa, czy garażowa zadziała perfekcyjnie.