Znudziła Ci się klasyczna jazda na nartach i chcesz spróbować czegoś nowego? W takim razie skitur będzie czymś dla Ciebie

Znudziła Ci się klasyczna jazda na nartach i chcesz spróbować czegoś nowego? W takim razie skitur będzie czymś dla Ciebie

1 views
0

Narciarstwo stanowi świetny sposób na poruszanie się, dotlenienie oraz spędzenie miło czasu na świeżym powietrzu. Jak się jednak okazuje są osoby, które od lat jeżdżą na klasycznych nartach i chciałyby spróbować czegoś zupełnie nowego. Jak się okazuje świetną alternatywą dla wyżej wspomnianego jest skitur.

Skitur – na czym polega ta dyscyplina sportowa?

Skitur można zaliczyć do sportów, których uprawianie jest raczej ryzykowne. Polega ono na wchodzeniu w sprzęcie narciarskim pod górę (z nartami włożonymi na nogi), a w momencie dotarcia na szczyt przepinaniu ich i zjechaniu w dół.

Ryzykowność tego sportu polega na tym, że nie uprawia się go w miejscach uczęszczanych przez turystów. Jego domeną jest wpinanie się w miejscach nieprzygotowanych do tego i zjazd również odbywa się w miejscach nieprzygotowanych przez ratraki.

Jak przygotować się do uprawiania skituru?

Podstawą dobrego przygotowania do uprawiania tej dyscypliny sportowej są szkolenia skiturowe. W trakcie wyżej wspomnianych zdobędziemy niezbędne umiejętności oraz wiedzę, które są istotne w tak wymagającym sporcie jak skitur.

Kolejną ważną kwestią jest zakup odpowiedniego sprzętu oraz odzieży. Jeżeli zależy nam na rzeczach nowych, to musimy się liczyć z tym, że będą nas sporo kosztować. W związku z tym warto rozważyć opcję zakupu używanego sprzętu lub jego wypożyczenia. To ostatnie rozwiązanie sugerowane jest osobom, które dopiero zaczynają i nie wiedzą czy złapią przysłowiowego bakcyla.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą skitur i jak je zminimalizować?

Jeżeli mowa o zagrożeniach jakie niesie ze sobą skitur, to są to niewątpliwie kontuzje oraz wypadki. Może także dojść do sytuacji, kiedy osoba wybierająca się na samodzielny trening w pojedynkę zwyczajnie się zagubi i nie będzie wiedziała jak z powrotem wrócić.

Aby jednak powyższemu zaradzić ważne są szkolenia skiturowe podczas których otrzymamy wszelkie niezbędne wskazówki odnośnie bezpieczeństwa oraz radzenia sobie w chwili wystąpienia zagrożenia. Poza szkoleniem warto pamiętać o tym, aby raczej nie wybierać się samotnie na takie wyprawy, ponieważ w sytuacji, kiedy coś złego nam się przytrafi zwyczajnie nikt nam nie pomoże. Warto także powiadomić bliskie nam osoby, gdzie planujemy się wybrać i zostawić współrzędne geograficzne miejsca, w obrębie którego będziemy się poruszać. Dzięki posiadaniu takich informacji będą oni mogli wezwać pomoc na wypadek, gdybyśmy zbyt długo nie wracali i było podejrzenie, że coś złego się nam przytrafiło. Dodatkowo zaopatrzmy się w odpowiedni sprzęt.