Wielki pojedynek – sztućce kontra zmywarka

Wielki pojedynek – sztućce kontra zmywarka

1 views
0

Zmywarka jest już standardem znajdującym się w prawie każdym domu. Niestety, w niektórych przypadkach zastąpienie ręcznego mycia użytkowaniem zmywarki może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dzisiaj zastanowimy się, jakie sztućce możemy bez obaw poddawać mechanicznemu myciu.

 

Stal stali nierówna

To, jak noże, łyżki i widelce zareagują na ostre detergenty oraz wysokie ciśnienie i temperaturę panujące w zmywarce, zależy przede wszystkim od ich budulca. Materiałem, który za nic ma sobie działanie zmywarki,  jest wysokogatunkowa stal nierdzewna. Zanim jednak włożysz sztućce do urządzenia, sprawdź, z jakiego rodzaju metalu zbudowane są elementy kompletu. Pełną antykorozyjnością i odpornością na czynniki zewnętrzne charakteryzują się wyroby wykonane ze stali oznaczonej symbolem 18/10. Znak wytłoczony na rączkach oznacza, że w stopie metalu znajduje się aż 18% chromu oraz 10% niklu – pierwiastków, które znacznie zwiększają możliwości stali i nadają jej piękną, srebrzystą barwę. Tego typu produkty znajdziemy w ofercie dobrych marek produkujących akcesoria i sprzęt kuchenny. Wysoką zawartością cennego niklu i chromu, ciekawym designem i funkcjonalnością wyróżniają się na przykład sztućce Gerlach.

 

Po zakończonym myciu

Decydując się na mycie sztućców w zmywarce, warto przestrzegać kilku zasad. Łyżki, noże i widelce zachowają swój wysoki połysk i nienaganną kondycję przez wiele lat, jeśli po zakończonym myciu będziesz polerować je do sucha miękką ściereczką z bawełny, flaneli lub mikrofibry. Ważne jest również, aby zawsze układać sztućce w koszyczku znajdującym się w zmywarce w taki sposób, aby wzajemnie się o siebie nie obijały (unikniesz w ten sposób powstawania drobnych rys).