Dom i Wnętrze

Wanna prostokątna – zakup

Wanny prostokątne od wielu dekad cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem osób urządzających łazienkę. Mimo klasycznego kształtu, modeli oferowanych przez producentów jest mnóstwo, stąd też częsty kłopot z podjęciem decyzji. Na co zwrócić uwagę, wybierając wannę prostokątną?

Rozmiar

Choć przyjęło się, że do niewielkich łazienek najbardziej odpowiednie są kabiny prysznicowe, warto pamiętać, że również prostokątna wanna może być dobrym rozwiązaniem. Warunkiem tego jest właściwe dobranie wielkości takiego naczynia. Wanna prostokątna może doskonale wpasować się w róg i przylegać do ściany, a jej niewielkie wymiary i regularny kształt sprawią, że całość będzie prezentować się naprawdę dobrze.

Dysponując dużym pomieszczeniem, nie trzeba ograniczać się z rozmiarem naczynia kąpielowego. W takim wypadku sprawdzi się większa wanna (niektóre modele mają pojemność dochodzącą do nawet 400 litrów!). Nie ma również problemu z tym, aby zainstalować wersję wolnostojącą.

Wykonanie i wygląd

Bardzo ważne jest, aby kupowana wanna pasowała swoim stylem do reszty sprzętów czy dekoracji znajdujących się w łazience. Na pewno prostokątny kształt jest uniwersalny, ale warto pomyśleć nad kolorem. Biel to standardowy wybór, jednak nie jest jedyną dostępną w sklepach możliwością. Może lepsza będzie inna wersja?

Jeśli chodzi o wykonanie, przed nabyciem warto zastanowić się, jaki materiał najbardziej nam odpowiada. Wanny prostokątne sprzedawane są m.in. w wariantach akrylowych, kamiennych, żeliwnych, stalowych, ceramicznych, a nawet drewnianych. Każdy z materiałów ma swoje właściwości dotyczące m.in. masy, trwałości, utrzymywania temperatury wody czy odporności na działanie różnych czynników.

Szczegóły

Jeśli mamy już na oku konkretny model wanny prostokątnej, warto dokładniej mu się przyjrzeć. Na uwagę zasługuje sama konstrukcja zapewniająca odpowiedni spływ wody. Ważne jest także odpowiednie wyprofilowanie. Większość użytkowników ceni sobie komfortowe, długie kąpiele, dlatego wszelkie podpórki, zagłówki czy miejsca na oparcie rąk są bardzo wskazane. Dzięki nim można przyjąć znacznie wygodniejszą pozycję, przez co czas spędzony w wodzie doskonale zrelaksuje i odpręży ciało.

Warto zwrócić uwagę na dno – jeśli posiada ono jakiekolwiek uwypuklenia, lepiej wybrać inną wersję. Konieczne jest także przypatrzenie się całej powierzchni naczynia. Wanna powinna być idealnie gładka. Wszelkie rysy i inne defekty bardzo negatywnie wpływają na jej estetykę, a dodatkowo przyspieszają pojawianie się zabrudzeń.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://1lazienka.pl/category/wanny-prostokatne – wanny asymetryczne