Biznes

Samochód firmowy – jak odliczyć koszty od podatku?

Wiele firm nie mogłoby funkcjonować, gdyby nie samochód firmowy. W wielu przypadkach jest on kluczowym środkiem transportu i najlepszym sposobem, by dotrzeć do klienta. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób dokonywać odliczeń podatkowych związanych z posiadaniem auta firmowego.

Jakie koszty można odliczyć?

Szkolenia podatkowe obejmują nie tylko te kwestie, które dotyczą zmian w prawie podatkowym, ale także te, które są istotne nawet dla najmniejszych przedsiębiorstw. Zagadnienia takie jak choćby możliwość dokonywania odliczeń podatkowych za koszty poniesione w związku użytkowaniem samochodu firmowego są nierzadko istotne nawet dla tych osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

W czasie szkolenia podatkowego wskazuje się więc, jak prawidłowo odliczyć koszty związane z:
– amortyzacją wartości początkowej samochodu,
– zakupem paliwa,
– wydatkami poniesionymi na naprawy i wymianę części eksploatacyjnych,
– ratami leasingu.

Jak odliczać koszty?

W czasie szkoleń podatkowych poruszana jest zarówno kwestia tego, jakie wydatki poniesione w związku z użytkowaniem samochodu firmowego można odliczyć od dochodu, jak również tego, w jaki sposób można tego dokonać. Wskazywane jest, jak uchronić się przed problemami z urzędem skarbowym, który może stwierdzić, że kwota zapłaconego podatku jest zbyt niska.

Szkolenia podatkowe pozwalają nauczyć się, jak odliczać od podatku wydatki poniesione nie tylko na eksploatację samochodu osobowego. Osoby prowadzące kursy przekazują informacje interesujące także posiadaczy aut ciężarowych, busów, autokarów czy innych pojazdów silnikowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Odliczenia leasingobiorców

Większość szkoleń podatkowych kierowanych jest również do tych przedsiębiorców, którzy korzystają z leasingu, będącego coraz popularniejszą formą finansowania zakupu środków trwałych w firmach. Dzięki włączeniu leasingowanego samochodu do ewidencji środków trwałych, możliwe jest doliczanie części wysokości raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu.

Szkolenia podatkowe pozwalają zapoznać się z przepisami pozwalającymi na dokonywanie tego typu doliczeń, jak również wskazują, jaką kwotę może odliczyć przedsiębiorca w ciągu roku od podatku VAT. Wiedza ta w dużej mierze przyczynia się do zwiększenia zysków osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczej.

Tekst powstał we współpracy z firmą WLR – szkolenia podatkowe

lenaogrod.com.pl amobile.pl iw.pl