Zdrowie i Uroda

Masaż leczniczy w ciąży

Na temat bezpieczeństwa stosowania zabiegów takich jak masa leczniczy w ciąży istnieje wiele skrajnych opinii, wyrażanych przez autorytety środowiska lekarskiego, a także fizjoterapeutycznego. Niektóre mamy oraz lekarze decydują się na wszelki wypadek zrezygnować z takiego rodzaju działań, jednakże wcale nie musi to oznaczać, że masaż leczniczy w ciąży jest w jakiś sposób niebezpieczny.

Czy ciąża przebiega prawidłowo?

Co prawda mówi się, że masaż leczniczy w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować poronienie, jednakże nieraz jest on wykonywany nieświadomie na paniach, które jeszcze nie mają pojęcia, że są w ciąży, a kiedy się dowiadują, mówią o tym specjaliście. Z tego wynika, że dotychczasowe masaże nie zagroziły ciąży.

Jeżeli ciąża jest fizjologiczna, to znaczy nie jest zagrożona, a także jej przebieg można uznać za prawidłowy, to oczywiście odpowiednie techniki zabiegu, majki jest masaż leczniczy nie powinny w żaden sposób zaszkodzić. Co innego, jeżeli stan błogosławiony jest od początku stanem podwyższonego ryzyka poronienia. Wtedy należy zrezygnować z masaży.

Przeciwwskazania

Oczywiście istnieje szereg przeciwwskazań do wykonywania zabiegów masażu leczniczego w czasie ciąży, a są to miedzy innymi silne nudności, nadciśnienie, nieprawidłowy rozwój płodu czy przebieg ciąży, a także nieprawidłowe wyniki badań biochemicznych.

W takiej sytuacji najlepiej zrezygnować z masowania, ale to może stwierdzić lekarz po dokładnym wywiadzie i obejrzeniu wyników badan. Także masażysta w dzień zabiegu powinien przeprowadzić krótki wywiad i na podstawie swojej wiedzy stwierdzić, czy masaż leczniczy będzie bezpieczny.

Co masować?

Kiedy kobieta jest w ciąży można masować zarówno twarz, kręgosłup, szczególnie dolną jego cześć, a także kończyny. To rozluźnia i relaksuje, a także sprawia sporą ulgę. Zachodzi jednak pytanie, czy takie masaże nie pobudzają wyrzutu oksytocyny, która może doprowadzić do przedwczesnego porodu?

Wielu lekarzy twierdzi, że tak się nie dzieje, jednakże najlepiej słuchać opinii swojego zaufanego lekarza. Oczywiście podczas masowania unika się uciskania brzucha czy też okolic piersi.

Tekst powsta we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA