Ciekawe

Inwestycja w monety

Alternatywne formy inwestowania od zawsze interesują nie tylko zawodowych inwestorów, ale i laików. Niestandardowe lokaty pieniędzy budzą bowiem również nadzieje na niestandardowo wysokie zyski. Dobrym przykładem jest tutaj numizmatyka, będąca jedną z gałęzi inwestycji alternatywnych.

W co inwestować?

Generalnie, właściwie każda moneta z przeszłości ma jakąś wartość. Zwykle jest ona wyższa od ceny nominalnej, choć wcale nie musi tak być. Wiele monet, które dzisiaj są już jedynie pamiątkami, lecz kiedyś były w użytku, nie posiada większej wartości. Najlepiej do inwestycji nadają się:

– monety kolekcjonerskie
– monety okolicznościowe
– monety bulionowe

Wartość monet kolekcjonerskich

Jednym z typów monet, w które zwykle opłaca się inwestować są monety kolekcjonerskie. Podobnie jak znaczki pocztowe, często pojawiają się one w zestawach. Oznacza to, że w jednej serii występują monety o różnych nominałach. Każda z nich posiada jakąś wartość, jednak najcenniejsze są wszystkie razem.

Warto zauważyć, że nie dla wszystkich posiadaczy monet kolekcjonerskich ich zakup jest inwestycją. Jest bowiem wielu kolekcjonerów, którzy dokonują zakupów tylko i wyłącznie z chęci posiadania danej monety, czy też ich zestawu. Nie mają oni zamiaru odsprzedawać ich w przyszłości. Z tego też względu zdarza się, że trudno jest nabyć cały zestaw monet, gdyż nikt nie chce się ich pozbywać.

Monety okolicznościowe – co to takiego?

Obok monet kolekcjonerskich występują również monety okolicznościowe. Warto jednak zauważyć, że czasami dane egzemplarze mogą być nazywane zarówno monetami okolicznościowymi, jak i kolekcjonerskimi.

Rzadkie monety okolicznościowe wydawane są przy różnego typu specjalnych okazjach. Mogą to być na przykład ważne wydarzenia sportowe, takie jak Igrzyska Olimpijskie, czy też Mistrzostwa Świata. Ceny monet okolicznościowych zależą od wielu czynników. Znaczenie ma okazja, przy jakiej zostały wydane, jak również wykorzystany kruszec. Mniejsze znaczenie w tym przypadku mają natomiast nominały. Oczywiście, im starsze są monety wydane z okazji danego wydarzenia tym większa ich wartość

Monety bulionowe – ile są warte?

Kolejnym przykładem monet, w których inwestorzy lokują swoje pieniądze są monety bulionowe. Nie mają one przeważnie wartości kolekcjonerskiej, są jednak wydawane specjalnie po to, aby umożliwić inwestycję. Jednakże, tak naprawdę inwestuje się tutaj w kruszec, z którego wykonana jest moneta. Dlatego też, ceny monet bulionowych wykonanych przykładowo ze złota są zbliżone zwykle do wartości rynkowej złota.